Żaryn: Polska jest jednym z celów rosyjskich służb. Zaprzeczam, że Izrael nas ostrzegał

2021-06-18 17:31 aktualizacja: 2021-06-19, 07:54
Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Fot. PAP/Tomasz Gzell
Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Fot. PAP/Tomasz Gzell
Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego wypełnia swoje ustawowe zadania dotyczące zabezpieczenia bezpieczeństwa cybernetycznego państwa - zapewnił w oświadczeniu przesłanym w piątek PAP rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Żaryń poinformował, że Polska przesłała służbom specjalnym państw członkowskich NATO informacje dotyczącą ataków cybernetycznych realizowanych przeciwko Polsce. Zaprzeczył, że nasz kraj otrzymał ostrzeżenia od izraelskich służb w sprawie ataków na polskie skrzynki.

Przypomniał w oświadczeniu, że z rozpoznania ABW oraz innych polskich służb specjalnych wynika jednoznacznie, że Polska od wielu lat pozostaje jednym z głównych celów rosyjskich służb specjalnych.

"W nawiązaniu do formułowanych w mediach tez dotyczących ostatnich cyberataków w Polsce informuję, że Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego wypełnia na bieżąco zadania określone w Ustawie o ABW i AW, a także Ustawie o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa. W ABW funkcjonuje Zespół CSiRT GOV, który zabezpiecza kluczowe dla państwa systemy teleinformatyczne" - napisał rzecznik ministra.

Żaryń: sugestie o zaniedbaniach są nieprawdziwe 

"Zespół CSiRT GOV, wraz z analogicznymi Zespołami CSiRT MON i CSiRT NASK, prowadzi m.in. działania profilaktyczne, udzielając wsparcia osobom w zakresie bezpieczeństwa teleinformatycznego – stosownie do swoich kompetencji. W ramach ustawowych uprawnień Agencja udziela także wsparcia ofiarom ataków hakerskich" - podał.

"Jednocześnie informuje, że ABW w przeszłości przekazywała i na bieżąco przekazuje ostrzeżenia o zagrożeniach w cyberprzestrzeni, a także o możliwych atakach na konta w mediach społecznościowych oraz na skrzynki poczty elektronicznej zagrożonym użytkownikom. Sugestie mówiące, że w sprawie ostatnich cyberataków doszło do zaniedbań ze strony służb są nieuprawnione" - oświadczył Żaryn.

"Jednocześnie informuję, że Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego przesłała służbom specjalnym państw członkowskich NATO informacje dotyczącą ataków cybernetycznych realizowanych przeciwko Polsce. W związku z pojawiającymi się w mediach publikacjami informuję ponadto, że Polska nie otrzymała ostrzeżeń od służb izraelskich dotyczących ataków hakerskich na skrzynki pocztowe polskich użytkowników" - napisał.

"Z rozpoznania ABW oraz innych polskich służb specjalnych wynika jednoznacznie, że Polska od wielu lat pozostaje jednym z głównych celów szeroko zakrojonych i wrogich działań o charakterze hybrydowym realizowanych przez służby specjalne Federacji Rosyjskiej oraz powiązane z nimi podmioty. Zarówno polskie służby specjalne, jak i nasi zachodni partnerzy, identyfikują tę aktywność w cyberprzestrzeni jako przejaw działalności Federacji Rosyjskiej przeciwko Zachodowi" - zaznaczył Żaryn w oświadczeniu przesłanym PAP.

Aleksander Główczewski (PAP)

mmi/