Orły 2021. Rozdanie najważniejszych polskich nagród filmowych

2021-06-21 17:00 aktualizacja: 2021-06-22, 08:25
"Zabij to i wyjedź z tego miasta" Mariusza Wilczyńskiego najlepszym filmem. Agata Kulesza i Piotr Trojan otrzymali Polskie Nagrody Filmowe Orły 2021 za najlepsze role pierwszoplanowe w "25 latach niewinności. Sprawie Tomka Komendy".

Piotr Trojan, doceniony za najlepszą główną rolę męską, w "25 latach niewinności. Sprawie Tomka Komendy" zagrał mężczyznę niesłusznie skazanego na 25 lat więzienia za popełnienie brutalnego przestępstwa. Agata Kulesza, która podczas uroczystości odebrała statuetkę za najlepszą rolę kobiecą, zagrała w tym filmie matkę głównego bohatera.

Statuetkę za najlepszy montaż odebrał Rafał Listopad ("25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy"). Nagrodą za najlepszą muzykę uhonorowano pośmiertnie Tadeusza Nalepę ("Zabij to i wyjedź z tego miasta"). Z kolei najlepszym filmem europejskim okazali się "Nędznicy" Ladja Ly.

Kinga Preis i Jan Frycz nagrodzeni za role drugoplanowe 

Kinga Preis i Jan Frycz otrzymali w poniedziałek Polskie Nagrody Filmowe Orły 2021 za najlepsze role drugoplanowe w - kolejno - "Jak najdalej stąd" i "25 latach niewinności. Sprawie Tomka Komendy". Statuetką w kategorii odkrycie roku uhonorowano Jana Holoubka, reżysera "25 lat niewinności…".

Kinga Preis została doceniona za rolę matki zbuntowanej nastolatki i niepełnosprawnego chłopca w "Jak najdalej stąd" Piotra Domalewskiego. 

Natomiast Jan Frycz odebrał nagrodę za kreację w "25 latach niewinności. Sprawie Tomka Komendy". To opowieść o młodym mężczyźnie niesłusznie skazanym na 25 lat więzienia za popełnienie brutalnego przestępstwa. Frycz zagrał w nim więźnia "Starego", który dzieli celę z głównym bohaterem.

Statuetkę w kategorii odkrycie roku przyznano reżyserowi "25 lat niewinności…" Janowi Holoubkowi.

Mariusz Wilczyński z Orłem za scenariusz "Zabij to i wyjedź z tego miasta" 

Mariusz Wilczyński został w poniedziałek laureatem Polskiej Nagrody Filmowej Orły 2021 za scenariusz do filmu "Zabij to i wyjedź z tego miasta". Najlepszym dokumentem okazał się "Wieloryb z Lorino" Macieja Cuskego.

Wilczyński pokonał w kategorii najlepszy scenariusz Andrzeja Gołdę ("25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy"), Piotra Domalewskiego ("Jak najdalej stąd"), Mateusza Pacewicza ("Sala samobójców. Hejter") i Marka Epsteina ("Szarlatan").

Wcześniej statuetkę w kategorii najlepszy dźwięk otrzymał Franciszek Kozłowski za "Zabij to i wyjedź z tego miasta". 

Nagroda publiczności powędrowała do "Sali samobójców. Hejtera" Jana Komasy, a Orzeł za najlepszą scenografię - do Christophera Demuri i Lecha Majewskiego ("Dolina Bogów"). Najlepszym filmem dokumentalnym został "Wieloryb z Lorino" Macieja Cuskego. 

Gala wręczenia 23. Polskich Nagród Filmowych Orły 2021 odbywa się na Torze Wyścigów Konnych Służewiec w Warszawie. Faworytami tegorocznej edycji są: "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" Jana Holoubka (15 nominacji), "Sala samobójców. Hejter" Jana Komasy (12 nominacji), "Szarlatan" Agnieszki Holland (12 nominacji) i "Jak najdalej stąd" Piotra Domalewskiego (12 nominacji). (PAP)

Autorka: Daria Porycka