Tajwan. Rząd prowadzi rozmowy o produkcji zagranicznych szczepionek

2021-06-29 19:28 aktualizacja: 2021-06-30, 07:38
 Taiwan. Fot. PAP'/EPA/RITCHIE B. TONGO
Taiwan. Fot. PAP'/EPA/RITCHIE B. TONGO
Szef resortu zdrowia i opieki społecznej Tajwanu Chen Shih-chung potwierdził we wtorek, że są prowadzone rozmowy na temat potencjalnej produkcji zagranicznych szczepionek w jego kraju. Lokalne media informują, że chodzi o szczepionki koncernu Moderna.

Podczas konferencji prasowej Chen przekazał, że obecne negocjacje nie gwarantują sukcesu. Zależeć on będzie od lokalnych możliwości produkcyjnych i technicznych, brane pod uwagę są również plany produkcji tajwańskich szczepionek. W tym momencie trwają również rozmowy z lokalnymi producentami, którzy mieliby być odpowiedzialni za produkcję zagranicznych preparatów.

Jak podaje tajwańska Centralna Agencja Informacyjna (CNA), w 2020 roku toczyły się podobne rozmowy z brytyjskim producentem szczepionki AstraZeneca, ale zbyt duże wymagania tego koncernu względem docelowej ilości wytwarzanych dawek nie pozwoliły na osiągnięcie porozumienia.

W ubiegłych miesiącach tajwański rząd zdecydował się na podpisanie kontraktów z dwoma lokalnymi firmami. Na razie ma to być w sumie 10 milionów dawek szczepionki firm United Biomedical i Medigen. Obie firmy zakończyły drugą fazę testów.

Brak szczepionek jest obecnie jednym z najbardziej palących problemów tego 24-milionowego kraju

 Pomimo zakupu 20 milionów dawek zagranicznych preparatów, na Tajwan do tej pory dotarło jedynie 5 milionów. Do chwili obecnej zaszczepiono mniej niż 2 miliony obywateli.

W czerwcu Japonia podarowała Tajwanowi 1,2 mln szczepionek firmy AstraZeneca, a Stany Zjednoczone 2,5 mln dawek preparatu koncernu Moderna. W połowie lipca na Tajwan ma dotrzeć następny milion szczepionek z Japonii.

W tym samym czasie sytuacja pandemiczna w kraju uległa znacznej poprawie. W niedzielę na Tajwanie zarejestrowano 57 nowych przypadków lokalnego zarażenia koronawirusem, co jest najniższą liczbą od czasu rekordowego przyrostu w połowie maja. Jest to istotny spadek, biorąc pod uwagę, że w odnotowany w maju dzienny rekord wyniósł ponad 500 lokalnych zachorowań.

Jednocześnie niepokój budzi pojawienie się na południowym Tajwanie wariantu Delta koronawirusa, którym na razie zarażonych jest dziewięć osób. Od wybuchu epidemii potwierdzono w kraju 14 748 przypadków zarażeń, 643 osoby zmarły. Pomimo poprawy sytuacji w ostatnich dniach, obowiązujący obecnie wysoki, trzeci poziom obostrzeń został przedłużony do 12 lipca.

Z Tajpej Aleksandra Bielakowska (PAP)

liv/

TEMATY: