"DGP": paszportowy boom w czasach Delty

2021-06-30 08:26 aktualizacja: 2021-06-30, 12:39
Fot. PAP/Leszek Szymański
Fot. PAP/Leszek Szymański
Mimo nowej, groźniejszej i coraz szybciej rozprzestrzeniającej się mutacji koronawirusa, Polacy szturmują urzędy, by dostać dokument uprawniający do wyjazdu poza strefę Schengen - pisze w środę "Dziennik Gazeta Prawna".

Według danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, które w środę opublikował "DGP", w czerwcu 2021 roku paszporty odebrało prawie 150,5 tys. osób. "To trzykrotnie więcej niż w czerwcu ub.r. i najwięcej od momentu, gdy zaczęła się epidemia w Polsce (czyli od marca 2020 r.)" - zaznacza gazeta.

"Z kolei do normalnego poziomu zainteresowania paszportami wciąż trochę brakuje. W czerwcu 2019 r. wydano ich prawie 196 tys., a w maju 2019 r. prawie 228 tys." - podaje dziennik.

Jak czytamy, przez ruch w urzędach wojewódzkich resort spraw wewnętrznych nakazał wojewodom wydłużenie ich godzin pracy. "Jak informuje MSWiA, wnioski paszportowe będzie można składać także w soboty" - pisze "DGP".

"Liczba wydawanych dokumentów może sugerować, że przynajmniej część wnioskujących planuje wakacje poza strefą Schengen. A to oznaczałoby, że niespecjalnie martwi ich wariant Delta koronawirusa, który zaczyna rozprzestrzeniać się po Europie i który może być głównym powodem IV fali zakażeń. Pocieszające jest to, że zapewne większość wyjeżdżających poza nasz kraj jest zaszczepiona. Dlatego polskie władze zamierzają trzymać się dotychczasowej strategii" - dodaje.

Gazeta przypomina, że wariant Delta wykryto już w 85 krajach. "Zdaniem ekspertów wczesną jesienią może stać się on dominującym wariantem koronawirusa na Starym Kontynencie. Na własnej skórze przekonują się o tym Brytyjczycy, którzy przyspieszyli swój program szczepień, aby ubiec rozprzestrzeniającego się wirusa" - podaje. (PAP)

agwo/