PiS: zarzuty wobec ministra Czarnka są absurdalne. KO, Lewica, PSL i Polska 2050 zagłosują za odwołaniem szefa MEiN

2021-07-05 07:29 aktualizacja: 2021-07-05, 08:53
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek Fot.  PAP/Mateusz Marek
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek Fot. PAP/Mateusz Marek
Rzeczniczka PiS Anita Czerwińska oceniła, że zarzuty, które są we wniosku o odwołanie szefa resortu edukacji i nauki Przemysława Czarnka są absurdalne, ale pozostałe sejmowe kluby: Lewica i PSL, ale też koło Polska 2050 deklarują, że poprą wniosek Koalicji Obywatelskiej ws. odwołania Czarnka.

W czerwcu posłowie Koalicji Obywatelskiej złożyli w Sejmie wniosek o odwołanie szefa MEiN Przemysława Czarnka. "Minister Czarnek musi odejść, jest ministrem złym i szkodliwym, pełnym pogardy i agresji. Jego wypowiedzi o młodzieży, o części polskiego społeczeństwa dyskwalifikują go nawet jako parlamentarzystę, nie mówiąc o tym, że go w pełni dyskwalifikują jako osobę, która ma odpowiadać za przyszłość polskich dzieci" - mówiła wówczas wiceszefowa klubu KO Barbara Nowacka.

Rzeczniczka PiS Anita Czerwińska pytana przez PAP o zarzuty stawiane ministrowi Czarnikowi przez KO oceniła, że są one "absurdalne, bezpodstawne i oderwane od rzeczywistości".

"Wobec braku jakiegokolwiek pomysłu na własny program, a także poważne problemy wewnętrzne w PO, jedyna koncepcja, jaką są w stanie zaproponować swoim wyborcom, to składanie kolejnych wniosków o wotum nieufności, które są bezskuteczne, bo są odrzucane" – powiedziała rzeczniczka PiS.

Chodzi o niedawne odrzucone w Sejmie wnioski o odwołanie wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego, czy ministrów: Michała Dworczyka, Mariusza Kamińskiego i wicepremiera Jacka Sasina. "Ten wniosek także zostanie odrzucony. Minister Czarnek pozostanie na swoim stanowisku, by dalej uzdrawiać polską naukę i oświatę" – zadeklarowała Czerwińska.

Lewica za odwołaniem ministra 

Posłanka Lewicy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w rozmowie z PAP zadeklarowała, że jej klub zagłosuje za odwołaniem ministra Czarnka. "Co więcej, od soboty ruszyliśmy ze zbiórką podpisów pod obywatelskim wotum nieufności. Taką akcję w internecie prowadzi Akcja Demokracja, a Lewica będzie wspierać tę zbiórkę w sensie analogowym, czyli jeżeli ktoś będzie chciał się podpisać na ulicy miasteczka, miasta, będzie miał taką możliwość" - powiedziała.

Poseł Marek Sawicki (PSL) podkreślił w rozmowie z PAP, że jego ugrupowanie zagłosuje za wnioskiem o dowołanie ministra Czarnka. Według niego, Czarnek jest gorszym ministrem edukacji niż minister Anna Zalewska. "Minister Zalewska wprowadziła swoją deformę, zburzyła dobrze funkcjonujące gimnazja, a minister Czarnek ma zamiar w tej chwili zcentralizować szkołę, wprowadzić nadzór bezpośredni kuratorów" - powiedział poseł PSL.

Jego zdaniem, jest to działanie "nieprzemyślane i nierozsądne". "W związku z tym nie ma żadnej potrzeby, żeby kontynuował dalej swoją misję" - powiedział Sawicki.

Podobnie zagłosuje także Polska 2050. "Oczywiście będziemy popierać dymisję ministra Czarnka, ponieważ nie nadaje się on - i to było wiadome od początku - do pełnionej funkcji" - powiedziała PAP przewodnicząca koła Hanna Gill-Piątek. "Te propozycje, które wychodzą z Ministerstwa Edukacji, są kuriozalne. My mamy ministerstwo indoktrynacji, a nie edukacji" - oceniła posłanka.

Przewodniczący koła Konfederacji Jakub Kulesza powiedział PAP, że temat głosowania nad wotum nieufności dla Czarnka nie był jeszcze tematem rozmów wewnątrz koła, a decyzja w tej sprawie podjęta zostanie, gdy głosowanie pojawi się w porządku obrad. Dodał jednak, że Konfederacja "generalnie nie najlepiej ocenia ministrów rządu PiS". (PAP)

Autorzy: Marzena Kozłowska, Edyta Roś, Grzegorz Bruszewski, Rafał Białkowski, Mikołaj Małecki

io/