Rada Adwokacka oferuje nagrodę za pomoc w ujęciu sprawcy zniszczenia nagrobka Joanny Agackiej-Indeckiej

2021-07-12 12:38 aktualizacja: 2021-07-12, 15:11
Nagrodę w wys. 5 tys. zł zaoferowała Okręgowa Rada Adwokacka w Łodzi za udzielenie informacji o sprawcy zniszczenia nagrobka mec. Joanny Agackiej-Indeckiej, ofiary katastrofy smoleńskiej pochowanej na Starym Cmentarzu. Płyta pomnika została zamalowana czerwoną farbą.

"W związku z powziętą informacją o zdewastowaniu na Cmentarzu Starym w Łodzi nagrobka śp. adwokat Joanny Agackiej-Indeckiej, Prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej, która zginęła w dniu 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie smoleńskiej, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej (ORA) w Łodzi Sylwester Redeł podejmie niezwłocznie czynności w celu ustalenia sprawców zdarzania i pociągnięcia ich do odpowiedzialności karnej oraz udzielenia pomocy, w jak najszybszym przywróceniu stanu poprzedniego nagrobka" - poinformowała ORA na swoim profilu.

Samorząd łódzkich adwokatów wyznaczył nagrodę w wysokości 5 tys. zł za udzielenie informacji o sprawcy zdarzenia. Można je zgłaszać pod numerem 42 632 78 12.

O zniszczeniu nagrobka poinformowały w niedzielę łódzkie media. Nieznany sprawca zamalował czerwoną farbą napisy i portret Agackiej-Indeckiej.

"Do policji nie wpłynęło jeszcze oficjalne zawiadomienie, ale nie czekając na takowe, zaraz po nagłośnieniu sprawy funkcjonariusze z IV Komisariatu, któremu podlega ten obszar miasta, dokonali oględzin na miejscu zdarzenia i zabezpieczyli ślady oraz zapisy monitoringu. Są one już przeglądane. W tej sprawie policja współpracuje z prokuraturą Łódź-Polesie" - powiedziała PAP w poniedziałek Katarzyna Zdanowska z Miejskiej Komendy Policji w Łodzi.

Swoją dokumentację fotograficzną do wykorzystania w sprawie sporządził także przedstawiciel łódzkiej adwokatury. Dziekan łódzkiej ORA zapowiedział, że uda się do kancelarii cmentarza w celu wyjaśnienia okoliczności zdarzenia oraz podejmie kroki zmierzające do zawiadomienia organów ścigania o zajściu.

Joanna Agacka-Indecka zginęła w katastrofie Smoleńskiej 

Mec. Joanna Agacka-Indecka zginęła 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem. Miała 46 lat. Ukończyła prawo na Uniwersytecie Łódzkim, a adwokatem była od 1996 r. Od 2003 r. uczestniczyła w pracach parlamentarnych - najpierw jako ekspert, później jako przedstawiciel samorządu. W 2004 r. Krajowy Zjazd Adwokatury wybrał ją na wiceprezesa Naczelnej Rady Adwokackiej, a w 2007 r. została prezesem NRA. Została pochowana w części katolickiej Starego Cmentarza przy ul. Ogrodowej w Łodzi. Jej imieniem nazwano plac przed Sądem Okręgowym i Apelacyjnym w Łodzi. (PAP)

autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska