Złoty medal Cracoviae Merenti dla Zamku Królewskiego na Wawelu

2021-07-12 14:15 aktualizacja: 2021-07-12, 14:21
Zamek Królewski na Wawelu w Krakowie. Fot. PAP/Łukasz Gągulski
Zamek Królewski na Wawelu w Krakowie. Fot. PAP/Łukasz Gągulski
Zamek Królewski na Wawelu otrzymał w poniedziałek złoty medal "Cracoviae Merenti". Uroczystość jego wręczenia poprzedziło podpisanie listu intencyjnego z władzami Krakowa w sprawie współpracy przy promocji dziedzictwa i wydarzeń kulturalnych.

Medal "Cracoviae Merenti" jest najwyższym odznaczeniem przyznawanym przez Radę Miasta Krakowa osobom i instytucjom szczególnie zasłużonym dla miasta. Złoty został wręczany w poniedziałek po raz siódmy. Radni w uzasadnieniu uchwały napisali, że Zamek Królewski na Wawelu jest od wieków symbolem polskiej państwowości i określa naszą tożsamość narodową".

"Wawelskie wzgórze wraz z Zamkiem Królewskim jest według mnie najważniejszym miejscem w Polsce, sercem naszego kraj" – mówił podczas poniedziałkowej uroczystości przewodniczący Rady Miasta Krakowa Dominik Jaśkowiec.

"Decyzja o przyznaniu złotego medalu +Cracoviae Merenti+ Zamkowi Królewskiemu na Wawelu jest wyrazem naszego szacunku i uznania, jakie winni jesteśmy miejscu o tak ogromnym znaczeniu historycznym i kulturowym" – podkreślił Jaśkowiec. "Jest również przejawem wdzięczności za trud wielu pokoleń ludzi, którzy przez lata badali to miejsce, dbali o jego renowację, a w czasach II wojny światowej ratowali nasze bezcenne dziedzictwo. Dziękuję za Państwa trud i pasję. Dziękuję za codzienną cichą pracę" – dodał.

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski przypomniał, że w chwilach upadku Rzeczpospolitej "ku Wawelowi zmierzały patriotyczne pielgrzymki i biegły nasze myśli". "W jego murach zapisane są dzieje potężnego państwa Jagiellonów i ślady pięciu wieków nieprzerwanej świetności Krakowa" – mówił prezydent, dodając, że Zamek Królewski na Wawelu pozostaje "strażnikiem i depozytariuszem najcenniejszych pamiątek ojczystej historii".

"Zamek i miasto tworzą integralną całość"

Przypomniał, że Muzeum Zamek Królewski na Wawelu ma ponad 90 lat, ale na jego powstanie złożył się wielopokoleniowy wysiłek. "Jesteśmy dłużnikami pokoleń architektów, archeologów, muzealników i historyków sztuki. A także artystów, którzy z uporem podejmowali wawelski temat i rzeszy bezimiennych ofiarodawców, którzy nie szczędzili środków, by ratować wawelskie wzgórze" – dodał. Majchrowski mówił, że proces renowacji królewskiej rezydencji przyspieszył po roku 1989 przy wsparciu Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa.

"W murach z pietyzmem odrestaurowanego zamku spotykają się wszystkie istotne procesy dziejowe i społeczne. Pięknie urządzony Wawel pozostaje świadectwem bogactwa i wielkiej różnorodności naszej kultury, jej łączności z Europą i światem. To jest otwarta, wciąż na nowo odczytywana księga, miejsce nieustannego poznawania i reinterpretowania dziejów" – dodał Majchrowski.

Dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu Andrzej Betlej zwrócił uwagę, że na odwrocie medalu "Cracoviae Merenti" widnieje Wzgórze Wawelskie i jest "to wyraźny znak potwierdzający, że Zamek i miasto tworzą integralną całość".

"Przyznanie tego najważniejszego krakowskiego wyróżnienia to dla Zamku Królewskiego wielki honor i zaszczyt" – mówił Betlej. Podkreślił, że bardzo zależy mu, aby Wawel stał się miejscem otwartym dla krakowian a pracownicy muzeum podzielili się swoją wiedzą i pasją ze wszystkimi zainteresowanymi sztuką oraz historią Polski i miasta.

Tuż przed uroczystością prezydent Majchrowski i dyrektor Betlej podpisali list intencyjny, w którym zadeklarowali współpracę przy promocji wydarzeń kulturalnych. Wawel jest już partnerem m.in. Krakowskiej Karty Rodzinnej 3+, której posiadacze mogą zdobyć zniżki na wstęp do instytucji kultury. Zamek wspólnie z władzami miasta organizuje obchody 500-lecia dzwonu "Zygmunt".

Jak podkreślił dyrektor Betlej, zwłaszcza w trudnych czasach związanych z pandemią taka współpraca jest bardzo ważna, a obszarów, w której będzie ona realizowana będzie coraz więcej, bo na Wawelu będzie można zobaczyć m.in. wystawy sztuki Krakowa.

Złote medale "Cracoviae Merenti" otrzymali wcześniej św. Jan Paweł II (jedyna osoba uhonorowana w ten sposób), Uniwersytet Jagielloński, Towarzystwo Strzeleckie Bractwo Kurkowe, Szpital Zakonu Bonifratrów, Krakowska Kongregacja Kupiecka oraz Biskupstwo Krakowskie.(PAP)

autor: Małgorzata Wosion-Czoba

agwo/
 

TEMATY: