Polska wysyła na Litwę transport z pomocą w związku z napływem migrantów

2021-07-16 15:13 aktualizacja: 2021-07-16, 17:08
Przejście graniczne między Litwą a Białorusią Fot. PAP/ EPA / VALDA KALNINA
Przejście graniczne między Litwą a Białorusią Fot. PAP/ EPA / VALDA KALNINA
Namioty, łóżka, ogrzewacze czy generatory prądu – to część sprzętu, który Polska przekaże Litwie w związku z napływem migrantów do tego kraju zza granicy z Białorusią. Transport z pomocą ruszy w środę przy wsparciu samochodów Poczty Polskiej – powiedział PAP prezes RARS Michał Kuczmierowski.

Litwa w związku z sytuacją na granicy z Białorusią i problemami z recepcją przybywających migrantów zwróciła się do Unii Europejskiej o pomoc materialną w ramach Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności. Potrzebny sprzęt w ramach mechanizmu Litwie przekaże również Polska.

 Co Polska wyśle na Litwę?

Jak dowiedziała się w PAP ze źródła w rządzie, Polska wyśle Litwie m.in. 10 namiotów 10-osobowych oraz 10 dużych namiotów 60-osobowych – w sumie pomieścić one mogą 700 osób. Na liście jest też sto łóżek, setki koców, kołder, poduszek, zestawów pościeli, a także szafki, stoliki, wieszaki i krzesła. Do tego przekazanych zostanie sześć spalinowych generatorów prądu i pięć ogrzewaczy spalinowych.

Według informacji PAP, transport organizuje Ministerstwo Obrony Narodowej z Rządową Agencją Rezerw Strategicznych.

Potwierdził to prezes RARS Michał Kuczmierowski, który powiedział, że transport ruszy w najbliższą środę przy wsparciu dwóch samochodów Poczty Polskiej z naczepami. "Jest to odpowiedź na zapotrzebowanie Litwy w związku z kryzysem migracyjnym. Jesteśmy w kontakcie. Jeśli potrzeby będą większe, to będziemy na bieżąco reagować" – zaznaczył Kuczmierowski.

Minionej doby litewscy pogranicznicy zatrzymali na granicy z Białorusią 107 nielegalnych migrantów

 Ogółem w tym roku zatrzymano ich co najmniej 1902. Jest to 23-krotnie więcej niż w ciągu całego 2020 roku. W czwartek nieopodal granicy z Polską litewska policja zatrzymała cztery osoby, które usiłowały nielegalnie przekroczyć granicę w drodze na Zachód.

Problem nielegalnych migrantów na Litwie nasilił się pod koniec maja. Rząd w Wilnie uważa, że jest to forma wojny hybrydowej prowadzonej przez władze w Mińsku.

W związku z rosnącym napływem migrantów z Białorusi Litwa przed dwoma tygodniami ogłosiła stan wyjątkowy

 Z tego powodu litewski Departament Migracji poinformował w piątek, że zatrudni dodatkowo 56 pracowników, zadaniem których będzie głównie rozpatrywanie skarg, reprezentowanie interesów migrantów w sądzie, prowadzenie w nimi wywiadów oraz przetwarzanie danych. (PAP)

Autorka: Agnieszka Ziemska

liv/

TEMATY: