Premier Morawiecki: najprawdopodobniej sytuacja w Małopolsce będzie się stabilizowała

2021-07-19 11:24 aktualizacja: 2021-07-19, 14:27
Premier Mateusz Morawiecki (P), wicemarszałek Senatu Marek Pęk (L) i wojewoda małopolski Łukasz Kmita (C) podczas briefingu prasowego w Krakowie Fot. PAP/Łukasz Gągulski
Premier Mateusz Morawiecki (P), wicemarszałek Senatu Marek Pęk (L) i wojewoda małopolski Łukasz Kmita (C) podczas briefingu prasowego w Krakowie Fot. PAP/Łukasz Gągulski
Najprawdopodobniej sytuacja w Małopolsce będzie się stabilizowała, a być może nawet poprawiała - mówił premier Mateusz Morawiecki po zakończeniu spotkania sztab kryzowy w Krakowie. Dziękował też samorządowcom za szybkie przystąpienie do szacowania szkód.

Premier od niedzieli przebywa w woj. małopolskim; wizytował tereny dotknięte podtopieniami po nawałnicach, które przeszły w weekend nad Małopolską. W związku z nawałnicami w Krakowie w poniedziałek rano zebrał się sztab kryzowy z udziałem szefa rządu oraz wojewody małopolskiego Łukasza Kmity.

"Najprawdopodobniej, na tyle ile człowiek może przewidywać warunki pogodowe, sytuacja będzie się stabilizowała, być może nawet poprawiała w Małopolsce" - oświadczył Mateusz Morawiecki.

Dziękował też samorządowcom, którzy szybko przystąpili do realizacji dystrybucji środków rządowych, szacowania strat, szacowania szkód. "Dzięki temu, mam przekonanie, że będziemy w stanie szybko pomóc ludziom w odbudowie ich domów" - mówił.

Morawiecki poinformował, że spotkał się też w poniedziałek rano z małopolskimi samorządowcami. Jak relacjonował, spotkanie dotyczyło kwestii inwestycyjnych związanych z zabezpieczeniami przeciwpowodziowymi, a także rozwojem infrastruktury, która - mówił - ma pomagać w szerokorozumianym wzroście gospodarczym.

Jak dodał, dyskutowano o tym jaki zapobiegać anomaliom pogodowym, zwłaszcza od strony możliwości przejęcia wezbranej wody, czyli budowy nowych zbiorników wodnych. "Rząd Prawa i Sprawiedliwości jest gotowy finansowo na realizację różnych projektów" - zapewnił. (PAP)

Autor: Rafał Białkowski, Beata Kołodziej