Od 27 lipca Panorama Racławicka ponownie otwarta dla zwiedzających

2021-07-22 10:00 aktualizacja: 2021-07-22, 13:29
Panorama Racławicka w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Fot. PAP/Maciej Kulczyński
Panorama Racławicka w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Fot. PAP/Maciej Kulczyński
Po niemal rocznej przerwie spowodowanej remontem budynku, w którym eksponowana jest Panorama Racławicka, 27 lipca dzieło Jana Styki i Wojciecha Kossaka udostępnione zostanie zwiedzającym.

Dobiegający końca trzeci etap modernizacji wnętrza charakterystycznej rotundy to największe dotychczas przedsięwzięcie inwestycyjne związane z ekspozycją Panoramy Racławickiej. Projekt o wartości niemal 30 mln zł otrzymał unijne dofinansowanie w wysokości ponad 18 mln zł. Ponad 5 mln zł przekazano z budżetu państwa, a kolejne 5 mln zł z budżetu województwa dolnośląskiego.

Dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Piotr Oszczanowski, przypomniał, że projekt modernizacyjny ostatecznie zakończy się we wrześniu, ale ekspozycja Panoramy Racławickiej zostanie, po rocznej przerwie, udostępniona zwiedzającym już 27 lipca. „Panorama Racławicka to wizytówka Wrocławia i regionu. W ciągu ponad 30 lat obraz zobaczyło blisko 11 mln ludzi” – podkreślił dyrektor.

Oszczanowski zwrócił uwagę, że budynek Panoramy Racławickiej zaprojektowany przez Ewę i Marka Dziekońskich w latach 50. XX w., to przykład brutalizmu w architekturze. „Zrobiliśmy wszystko, aby nie naruszyć wartości architektonicznej tego budynku, a dostosować go do standardów XXI w.” – mówił.

W ramach prac modernizacyjnych przearanżowano przestrzeń holu wejściowego. Powstał tam m.in. sklep muzealny nawiązujący stylistyką do księgarń w Pawilonie Czterech Kopuł i gmachu głównym Muzeum Narodowego we Wrocławiu. W tzw. małej rotundzie w formie mappingu prezentowany będzie przebieg bitwy pod Racławicami. W dużej rotundzie, gdzie eksponowany jest obraz Styki i Kossaka, przygotowano kilka nowych ścieżek zwiedzania.

Zmodernizowano również instalacje wewnątrz budynku i systemy bezpieczeństwa

Panorama Racławicka to monumentalny obraz olejny, który został namalowany przez kilku artystów na przełomie XIX i XX w. Jego głównymi autorami są Jan Styka i Wojciech Kossak. Obraz przedstawia epizod z Insurekcji Kościuszkowskiej - zwycięstwo wojsk polskich nad rosyjskimi w bitwie pod Racławicami (1794). Dzieło powstało w latach 1893-94 na zamówienie miasta Lwowa.

Malowidło ma 114 metrów długości i 15 wysokości. Po raz pierwszy zostało zaprezentowane we Lwowie w 1894 r. z okazji odbywającej się tam Powszechnej Wystawy Krajowej. Była to jednocześnie setna rocznica bitwy pod Racławicami.

We Wrocławiu od 1985 r. dzieło jest eksponowane w specjalnie do tego przystosowanym budynku rotundy. Ekspozycję obrazu uzupełnia sztafaż, ustawiony przed malowidłem i oświetlony tak, aby widz oglądający całość nie umiał odróżnić, gdzie kończą się ustawione na podłodze przed obrazem obiekty, a zaczyna sam obraz.(PAP)

autor: Piotr Doczekalski

liv/