Przywrócono gorącą linię między władzami Korei Północnej i Południowej

2021-07-27 07:05 aktualizacja: 2021-07-27, 09:30
Przywódca Korei Północnej  Kim Jong-un Fot. PAP/EPA/KCNA
Przywódca Korei Północnej Kim Jong-un Fot. PAP/EPA/KCNA
We wtorek została przywrócona bezpośrednia łączność między władzami Korei Północnej i Południowej zerwana w czerwcu 2020 roku przez Koreę Północną. Obie strony zadeklarowały wolę odbudowy zaufania i poprawy wzajemnych relacji.

Korea Południowa i Północna przywróciły dawną gorącą linię, a przywódcy obu krajów zgodzili się odbudować zaufanie i naprawić wzajemne relacje - poinformował we wtorek prezydencki Błękitny Dom w Seulu.

Państwowe media Korei Północnej, KCNA, poinformowały również, że wszystkie międzykoreańskie kanały komunikacyjne między ośrodkami władzy i centrami wojskowymi zostały ponownie uruchomione we wtorek o godzinie 10:00 (01:00 GMT) zgodnie z porozumieniem między przywódcami.

Prezydent Korei Południowej Moon Jae-in i przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un wymienili wiele listów od kwietnia i zgodzili się ponownie połączyć gorącą linię - poinformował Błękitny Dom.

Korea Północna odcięła gorącą linię w czerwcu 2020 r., gdy stosunki transgraniczne pogorszyły się po nieudanym drugim szczycie w lutym 2019 r. między Kimem a byłym prezydentem USA Donaldem Trumpem, na który Moon zaproponował, że będzie mediatorem.

Moon wezwał do przywrócenia gorącej linii i rozmów, wiążąc duże nadzieje z polityką prezydenta USA Joe Bidena w sprawie wznowienia negocjacji mających na celu demontaż programów nuklearnych i rakietowych Korei Północnej.

Oba państwa pozostają formalnie w stanie wojny, ponieważ konflikt zbrojny z lat 1950-53 zakończył się jedynie rozejmem, a nie traktatem pokojowym. (PAP)