PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.
Korea Płd.: Mun Dze In zaprzysiężony na prezydenta
Zwycięzca wtorkowych wyborów prezydenckich Mun Dze In oficjalnie rozpoczął urzędowanie. Jego pięcioletnia kadencja rozpoczęła się w środę o godz. 8:09 czasu lokalnego, po potwierdzeniu wygranej przez komisję wyborczą.
Liberalny kandydat Demokratycznej Partii Razem zdobył we wtorkowym głosowaniu 41,08 proc. głosów od 13 mln 423 tys. 800 wyborców. Uprawnionych do głosowania było 32 mln 807 tys. 908 osób.
Pierwszą aktywnością nowego prezydenta była rozmowa telefoniczna z przewodniczącym połączonych sztabów Li Sun Dzinem, który poinformował go o sytuacji w dziedzinie bezpieczeństwa kraju i możliwych ruchach wojsk Korei Północnej.
Następnie Mun Dze In udał się z wizytą na narodowy cmentarz w Seulu oddając hołd swoim poprzednikom i bohaterom wojennym.
W środę spodziewane są rozmowy z przedstawicielami parlamentu, opozycji oraz nominacje premiera i doradców prezydenta. (PAP)
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Zobacz także
System kaucyjny. Zdj. ilustracyjne. Fot. Adobe Stock/Kumulugma
W tych krajach system kaucyjny działa od lat. Niemcy były pionierem [INFOGRAFIKA]
Kim Jo Dzong, wpływowa siostra przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una. Fot. PAP/EPA/SEONG JOON CHO / POOL
Wpływowa siostra Kim Dzong Una grozi USA i Korei Płd. "negatywnymi konsekwencjami"
Granica Korei Północnej z Koreą Południową, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/EPA/JEON HEON-KYUN
Strzały na koreańskiej granicy. Pjongjang grozi przed ryzykiem konfrontacji „nie do opanowania”
Zniszczenia po pożarach w Korei Południowej. Fot. PAP/EPA/YONHAP
Rytuał na cmentarzu możliwą przyczyną pożarów w Korei Południowej