Rowery dla mężczyzn coraz mniej popularne w Holandii

2021-08-15 17:01 aktualizacja: 2021-08-15, 17:05
Fot. PAP/ EPA/ROBIN VAN LONKHUIJSEN
Fot. PAP/ EPA/ROBIN VAN LONKHUIJSEN
Rowery dla mężczyzn są coraz mniej popularne w Niderlandach. Klasyczny męski model z górną ramą jest coraz rzadziej produkowany i sprzedawany. Zamiast tego Holendrzy wybierają damki.

Model bez górnej ramy, charakterystyczny dla klasycznych damek, staje się w Niderlandach standardem. Damski rower został zaprojektowany w ten sposób, aby kobiety w sukienkach mogły z niego wygodnie korzystać. Teraz przesiadają się na niego panowie.

„Takie rowery są po prostu wygodniejsze” - twierdzi Johan Makaske, rzecznik Stella Fietsen, firmy produkującej jednoślady cytowany przez portal RTL Nieuws. Obecnie tylko 1 proc. produkowanych tam rowerów, to modele dla mężczyzn.

„Często jest to spowodowane tym, że rower jest używany do wielu celów w rodzinie. Matka jeździ nim do pracy w ciągu dnia, a ojciec do klubu sportowego wieczorem” – wyjaśnia Makaske.

Kees Bakker z Fietsersbond, organizacji reprezentującej interesy rowerzystów, uważa, że to pozytywny trend. „Rowery bez górnej ramy są wygodniejsze i bezpieczniejsze. Rzadziej się przewracasz i łatwiej wsiadasz” – przekonuje Bakker.

Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek (PAP)

kgr/

TEMATY: