Lapid dziękuje Blinkenowi za "stanie ramię w ramię przeciwko polskiej ustawie"

2021-08-17 08:58 aktualizacja: 2021-08-17, 10:41
Minister spraw zagranicznych Izraela Yair Lapid Fot. PAP/EPA/JALAL MORCHIDI
Minister spraw zagranicznych Izraela Yair Lapid Fot. PAP/EPA/JALAL MORCHIDI
Szef izraelskiego MSZ Jair Lapid podziękował we wtorek na Twitterze sekretarzowi stanu USA Antony'emu Blinkenowi za "stanie ramię w ramię z Izraelem przeciwko polskiej ustawie".

"Dziękuję @SecBlinken i USA za stanie ramię w ramię z Izraelem przeciwko polskiej ustawie" - napisał we wtorek rano na Twitterze Lapid.

Do tweeta dołączył wpis Blinkena, w którym sekretarz stanu podkreślił, że jest "głęboko rozczarowany" w związku z nowelizacją Kodeksu postępowania administracyjnego. Wezwał do stworzenia kompleksowego prawa, gwarantującego sprawiedliwość ofiarom.

Do noweli kpa Blinken odniósł się też w wydanym w poniedziałek wieczorem czasu miejscowego oświadczeniu. Sekretarz stanu USA wyraził "głęboki żal" z powodu podpisania krytykowanej przez USA ustawy, jednocześnie wzywając polskie władze do stworzenia "jasnej, efektywnej i skutecznej procedury prawnej, by odpowiedzieć na roszczenia w sprawie konfiskaty mienia" w konsultacji z zainteresowanymi stronami.

"Przy braku takiej procedury, to prawo skrzywdzi wszystkich obywateli Polski, których własność została niesprawiedliwie zabrana, w tym polskich Żydów, którzy byli ofiarami Holokaustu" - stwierdził szef amerykańskiej dyplomacji.(PAP)

liv/