Czarnek: będziemy rozwijać edukację ekologiczną, ale nie zgadzamy się na ideologię ekologizmu

2021-08-17 15:15 aktualizacja: 2021-08-17, 16:31
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Fot.PAP/Marcin Obara
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Fot.PAP/Marcin Obara
"Będziemy rozwijać edukację ekologiczną i dot. klimatu; ale nie zgadzamy się na jakąkolwiek ideologię ekologizmu, polegającą na humanizacji roślin i zwierząt i animalizacji człowieka. Tego na pewno w podstawach programowych nie będzie" - podkreślił minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Na wtorkowej konferencji prasowej minister powiedział, że "jesteśmy wszyscy, bez względu na poglądy, uczestnikami sztafety pokoleń i prędzej czy później tę pałeczkę w sztafecie będziemy musieli przekazać najmłodszym dziś żyjącym Polakom oraz tym, którzy jeszcze się nie urodzili, a którzy będą następnymi pokoleniami.

Edukacja ekologiczna w szkołach. Analiza zgłoszonych postulatów

"To na nas ciąży obowiązek zostawienia im świata, Polski, środowiska w jak najlepszym stanie, po to, żeby mogli godnie żyć. I ta świadomość nas łączy, pomimo różnic, które nas dzielą" - dodał.

"Dlatego właśnie podpisaliśmy list intencyjny, w którym deklarujemy, wraz z ministrem Michałem Kurtyką, wspólną analizę postulatów środowisk młodzieżowych dotyczących edukacji ekologicznej i edukacji związanej z klimatem. Wszystkie postulaty będą podlegać analizie" - zaznaczył.

Minister edukacji i nauki podsumował, że edukacja ekologiczna i dotycząca klimatu jest już w podstawach programowych nauczania w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych, ale należy tę edukację uefektywnić i poprawić. (PAP)

autorka: Katarzyna Herbut

kgr/