Po rewizjach w agencji BiełaPAN na Białorusi zatrzymano redaktor naczelną

2021-08-18 16:11 aktualizacja: 2021-08-18, 21:56
Redaktor naczelna niezależnej agencji BiełaPAN Iryna Leuszyna Fot. Анири АНИШВЕЛ (Andriej Aniszwjel)
Redaktor naczelna niezależnej agencji BiełaPAN Iryna Leuszyna Fot. Анири АНИШВЕЛ (Andriej Aniszwjel)
Redaktor naczelna niezależnej agencji BiełaPAN Iryna Leuszyna została zatrzymana na 72 h i po przesłuchaniu trafi do aresztu na ul. Akreścina w Mińsku. Umieszczono tam również księgową redakcji oraz byłego redaktora naczelnego Dzmitryja Naważyłaua.

O rewizjach w mieszkaniach dyrektor i redaktor naczelnej BiełaPAN, jej zastępcy i innych pracowników, a także w redakcji agencji poinformowano w środę.

Leuszyna, po rewizji w mieszkaniu i w redakcji, ma zostać przesłuchana, a następnie trafi do aresztu na 72 h. Na Akreścina, jak wynika z informacji mediów, są już księgowa Kaciaryna Bojewa oraz były dyrektor BiełaPAN.

Dziennikarz BiełaPAN Zachar Szczarbakou, u którego również od godz. 7 rano w środę odbywała się rewizja, został wypuszczony po przesłuchaniu i podpisaniu zobowiązania do nieujawniania informacji o śledztwie. Wcześniej funkcjonariusze w jego obecności skonfiskowali serwer agencji.

Wypuszczono również dziennikarkę Irynę Turczynę, która ma status świadka w sprawie karnej. Jak poinformowała, chodzi o artykuł dotyczący działań poważnie naruszających porządek publiczny.

Na wolności jest zastępca Leuszyny Alaksandr Zajcau

W jego mieszkaniu również przeprowadzono rewizję

Wiadomo, że podczas rewizji konfiskowano komputery, telefony, notesy i inne nośniki informacji.

BiełaPAN jest najstarszą i jedyną niezależną agencją informacyjną na Białorusi – powstała w 1991 r. Wydaje portal informacyjny – Naviny.by.

Rewizje w BiełaPAN odbywały się już w styczniu. Podawano wówczas, że sprawa jest związana z „zamieszkami”. Wcześniej zatrzymano współpracującego z agencją Andreja Aleksandraua, którego oskarżono o „finansowanie protestów” poprzez płacenie grzywien osób skazanych za udział w nielegalnych zgromadzeniach. W czerwcu oskarżono go o zdradę stanu.

W maju pod zarzutem oszustw podatkowych aresztowano 15 pracowników największego niezależnego portalu TUT.by. Portal najpierw zablokowano, a później jego treści uznano za „ekstremistyczne”.

Funkcjonariusze zamknęli również redakcję Naszej Niwy; w areszcie przebywają dwaj jej redaktorzy. Za „ekstremistyczne” uznano portal i sieci społecznościowe nadającej z Polski telewizji Biełsat, a także sportowej gazety Tribuna.com.

Z Mińska Justyna Prus (PAP)

liv/