Uczeni dowiedli, że niscy mężczyźni i otyłe kobiety mają niższe zarobki

2021-08-19 09:35 aktualizacja: 2021-08-19, 13:49
Fot. PAP/Jan Morek
Fot. PAP/Jan Morek
Panuje powszechne przekonanie, że atrakcyjni ludzie mają w życiu łatwiej. Swoistym potwierdzeniem tej tezy są rezultaty nowego badania, którego autorzy dowiedli, że zarówno mężczyźni niskiego wzrostu, jak i kobiety o ponadprzeciętnej wadze są dyskryminowani na rynku pracy, gdyż otrzymują niższe wynagrodzenie. Okazuje się, że na wysokość pensji pracownika wpływ mają nie tylko jego kompetencje, ale i wygląd.

Nie jest tajemnicą, że atrakcyjny wygląd przynosi w życiu rozmaite profity. Korelacja między urodą a zawodowymi sukcesami wielokrotnie była przedmiotem badań naukowców. Zespół uczonych pod przewodnictwem profesorki ekonomii Galiny Hale przyjrzał się niedawno kwestii wpływu fizycznej atrakcyjności pracowników akademickich na ich osiągnięcia. Okazało się, że urodziwi wykładowcy w bardziej efektywny sposób przekazują wiedzę studentom, bywają częściej zapraszani na konferencje naukowe, a ich prace są po wielokroć chętniej cytowane. Kolejnych dowodów na to, że ładni ludzie mają w życiu łatwiej, dostarczyli nam właśnie badacze z University of Iowa.

Naukowcy przeanalizowali dane pozyskane od 2383 ochotników obojga płci. Dane te obejmowały skany całego ciała uczestników oraz informacje o ich dochodach. Badacze odkryli, że u mężczyzn każdy dodatkowy centymetr wzrostu wiązał się z wynagrodzeniem wyższym średnio o 1000 dolarów. W przypadku kobiet podobna zależność występowała w kontekście wagi – spadek wskaźnika BMI o jeden punkt skorelowany był z pensją wyższą o tę samą kwotę. Choć, jak wiadomo, piękno jest pojęciem względnym, nie da się ukryć, że obowiązujące kanony urody premiują pokaźny wzrost u panów oraz filigranową sylwetkę u pań. Badanie amerykańskich uczonych zdaje się potwierdzać tendencję do lepszego traktowania tych, którzy swoim wyglądem się w ów kanon wpisują.

„Byłem ciekaw, czy na rynku pracy występuje zjawisko premii za urodę” – komentuje w rozmowie z serwisem „PsyPost” Suyong Song, główny autor badania. I podkreśla, że jest to pierwsze badanie mierzące wskaźniki dotyczące atrakcyjnego wyglądu w sposób obiektywny. „Znakomita większość dotychczasowych analiz i eksperymentów opierała się na subiektywnych opiniach umieszczanych w ankietach. Nasze odkrycia pokazały, że istnieje statystycznie wyraźny związek między wyglądem fizycznym, a dochodami oraz że te powiązania różnią się w zależności od płci. Poznaliśmy jednoznaczną odpowiedź na pytanie, czy wygląd ma znaczenie w kontekście zarobków i statusu materialnego” – konkluduje uczony. (PAP)

Autorka: Iwona Oszmaniec