Prezydent do Polaków na Ukrainie: polskie władze nie zapominają o Wołyniu. "Trzeba jednak patrzeć w przyszłość"

2021-08-23 18:09 aktualizacja: 2021-08-23, 21:07
Prezydent RP Andrzej Duda (L) oraz ambasador RP na Ukrainie Bartosz Cichocki (P) podczas spotkania z mieszkającymi na Ukrainie Polakami oraz z członkami Zarządu Międzynarodowego Stowarzyszenia Przedsiębiorców Polskich na Ukrainie, w Ambasadzie RP w Kijowie Fot.  PAP/Leszek Szymański
Prezydent RP Andrzej Duda (L) oraz ambasador RP na Ukrainie Bartosz Cichocki (P) podczas spotkania z mieszkającymi na Ukrainie Polakami oraz z członkami Zarządu Międzynarodowego Stowarzyszenia Przedsiębiorców Polskich na Ukrainie, w Ambasadzie RP w Kijowie Fot. PAP/Leszek Szymański
Polskie władze nie zapominają o Wołyniu; to są bardzo trudne problemy i rozmowy, wierzę, że doprowadzą do takich rozwiązań, które państwo przyjmiecie - powiedział w poniedziałek prezydent RP Andrzej Duda Polakom na Ukrainie. Podkreślił jednak, że trzeba patrzeć w przyszłość.

Polski przywódca, który od niedzieli przebywa na Ukrainie, w poniedziałek spotkał się w ambasadzie RP w Kijowie z Polakami mieszkającymi na Ukrainie.

Zaznaczył, że pamięta o wielu problemach o charakterze historycznym, ale także tych codziennych, które istnieją w relacjach polsko-ukraińskich.

"Dziś jeszcze rozmawiałem z prezydentem (Ukrainy) Wołodymyrem Zełenskim m.in na temat umowy polsko-ukraińskiej dotyczącej polskich szkół i nauczania języka polskiego. Wierzę, że ten problem uda nam się rozwiązać tak, żebyście i państwo byli usatysfakcjonowani" - powiedział Duda.

Oświadczył, że "problemy, które trzeba ułożyć w naszych relacjach, są układane". "I możecie być państwo pewni, że będą przeze mnie układane. Musimy szukać rozwiązania wszystkich tych kwestii, z tymi najtrudniejszymi włącznie. Nie zapomnimy o nich. Proszę się nie martwić, polskie władze nie zapominają o Wołyniu, polskie władze nie zapominają o tych, którzy zostali tam pomordowani. To są bardzo trudne problemy i to są bardzo trudne rozmowy i one się toczą. Wierzę, że doprowadzą do takich rozwiązań, które przyjmiecie państwo, pamiętając o swoim wielkim bólu, który pozostaje w państwa rodzinach, ale jednak z satysfakcją, że pamięta się o tych, którzy odeszli, którzy zostali bestialsko pomordowani" - powiedział prezydent.

Wskazał, że trzeba także patrzeć w przyszłość. "Ta przyszłość dla państwa, państwa dzieci, wnuków jest nie mniej istotna niż przeszłość. Tę przyszłość trzeba budować" - zaznaczył Duda.

"Jesteśmy sąsiadami. Chciałbym mówić, mówię: bratnimi narodami, które żyją po dwóch stronach granicy, których losy wzajemnie się przeplatały. Były momenty ważne i piękne. Były też momenty ogromnie trudne, bolesne, dramatyczne, ale tę wspólną przyszłość musimy budować" - powiedział prezydent.

Podkreślił, że "wolna suwerenna Ukraina jest absolutnie w strategicznym interesie Rzeczpospolitej, Ukraina, która będzie się dobrze rozwijała, która będzie demokratyczna, dobrze rządzona, na której ludziom będzie się żyło coraz lepiej, na wyższym poziomie. Dlatego wspieramy Ukrainę" - powiedział Andrzej Duda. (PAP)

Autor: Magdalena Gronek, Wiktoria Nicałek