Afgański ambasador w Polsce nie ma wiedzy, by wśród przebywających na polsko-białoruskiej granicy byli Afgańczycy

2021-08-24 08:55 aktualizacja: 2021-08-24, 08:58
Fot. PAP/Artur Reszko
Fot. PAP/Artur Reszko
Afgański ambasador w Polsce Tahir Quadiry nie ma wiedzy, by wśród osób przebywających na polsko-białoruskiej granicy w Usnarzu Górnym (Podlaskie) znajdowali się Afgańczycy. Wywiad z ambasadorem można znaleźć we wtorek w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

"Afgański ambasador nie ma wiedzy, by wśród osób przebywających na polsko-białoruskiej granicy znajdowali się Afgańczycy" - napisała gazeta w artykule "Dla młodych reżim nie wchodzi w grę".

"Naszym priorytetem dzisiaj jest legalna ewakuacja afgańskich obywateli z Kabulu. Sprawę na granicy białoruskiej monitorujemy, widzimy jednak, że polski rząd stara się ją rozwiązać zgodnie z zasadami drogą dyplomatyczną" – powiedział "DGP" Quadiry.

Według niego jest szansa na uniknięcie fali uchodźców, jeśli Zachód wywrze presję na talibów, by utworzyli rząd jedności narodowej.

Powrót w pełni opresyjnego reżimu sprzed 20 lat nie jest możliwy - ocenił we wtorkowym artykule dziennika.

"Przez ostatnie dwie dekady z pomocą naszych międzynarodowych partnerów udało nam się zbudować nowy Afganistan. W 2001 r. kobiety nie mogły się kształcić, w 2021 r. dziewczynki stanowią połowę uczniów w szkole, a na wyższych uczelniach połowa studentów to kobiety. W ciągu 20 lat w Afganistanie pojawiło się nowe pokolenie, dla którego życie zgodnie z porządkiem talibów nie wchodzi w grę" - podkreślił ambasador Quadiry.

Gazeta przypomniała, że Quadiry reprezentuje rząd, który de facto nie istnieje. "Zasadne jest więc pytanie o los ambasady i jego samego. Ambasador deklaruje, że nigdzie się nie wybiera" - podała gazeta.

"Wierzymy w porozumienie się wszystkich stron i utworzenie rządu, który będzie akceptowany przez wszystkie grupy etniczne i religijne, wszystkie frakcje, który będzie otwarty dla kobiet" – podkreślił cytowany przez "DGP" ambasador.(PAP)

Autor: Aleksander Główczewski