O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Afganistan jest największym na świecie producentem maku do wytwarzania heroiny i opium

Afganistan produkuje 69 proc. maku lekarskiego na świecie używanego do wytwarzania uzależniających narkotyków, w tym heroiny i opium. Talibowie zapowiadają zakończenie upraw tej rośliny, ale wcześniej na kontrolowanych przez nich terenach produkcja opium rosła - informuje BBC.

Afgańscy wieśniacy zbierają makówki na polu pod Dżalalabadem, fot. PAP/EPA
Afgańscy wieśniacy zbierają makówki na polu pod Dżalalabadem, fot. PAP/EPA

Afganistan jest największym na świecie producentem opium, według ONZ w tym kraju wytwarza się ponad 80 proc. globalnej produkcji tego narkotyku. Z Afganistanu pochodzi 95 proc. wytwarzanej z opium heroiny, która trafia do krajów Europy.

Nielegalna uprawa maku oraz produkcja i sprzedaż opiatów to 7-11 proc. PKB Afganistanu

Według szacunków ONZ nielegalna uprawa maku oraz produkcja i sprzedaż opiatów odpowiada za 7-11 proc. PKB Afganistanu. Uprawa maku daje zajęcie 120 tys. osób i jest największym pod względem liczby zatrudnionych sektorem afgańskiej gospodarki.

Talibowie, którzy rządzili już Afganistanem w latach 1996-2001, po ponownym przejęciu kontroli nad krajem 15 sierpnia br. zapowiedzieli, że Afganistan stanie się państwem bez narkotyków, a uprawy maku zostaną zlikwidowane. Zaznaczają też, że za czasów ich poprzednich rządów uprawa maku i eksport narkotyków z Afganistanu się zmniejszyły - przypomina BBC.

W pierwszych latach rządów Talibanu, między 1998 a 2000 r. powierzchnia upraw maku w Afganistanie wzrosła o ponad połowę, jednak w lutym 2000 talibowie zakazali upraw maku, co rzeczywiście spowodowało niemal całkowite zaprzestanie produkcji tej rośliny w kraju - pisze BBC na podstawie raportów ONZ i amerykańskiej dyplomacji. Zakaz uprawy maku w Afganistanie spowodował znaczący spadek w dostępności opium i heroiny na całym świecie.

Od tego czasu sytuacja uległa jednak zmianie - zaznacza stacja. W ostatnich latach w Afganistanie większość nielegalnych upraw maku znajdowała się na terenach kontrolowanych przez talibów, np. w położonych na południu kraju prowincjach Helmand i Kandahar.

100-400 mln dolarów rocznie zysków dla talibów

Według amerykańskiego Specjalnego Inspektora Generalnego ds. Odbudowy Afganistanu (SIGAR) nielegalne uprawy maku i produkcja narkotyków odpowiada za niemal 60 proc. rocznych dochodów talibów. Jak informuje ONZ, talibowie każdego roku z sektora narkotykowego mogą czerpać zyski w wysokości 100-400 mln dolarów.

Chociaż można obserwować pewne wahania między poszczególnymi latami, generalnie w ciągu ostatnich dwóch dekad uprawy maku w Afganistanie oraz produkcja i eksport wytwarzanych z nich narkotyków nieustannie rosną - podkreśla BBC.

W ciągu ostatnich 15 lat USA wydały ponad 8 mld dolarów na walkę z przemysłem narkotykowym w Afganistanie - pisze Agencja Reutera. Dodaje, że te działania nie przyniosły rezultatów; gdy wojska amerykańskie opuszczają kraj, Afganistan jest wciąż największym na świecie dostawcą nielegalnych opiatów, a narkotyki stanowią jedno z głównych źródeł dochodu talibów. (PAP)

adj/ tebe/

Zobacz także

  • Peter Magyar, fot. PAP/EPA/MTI/BOGLARKA BODNAR
    Peter Magyar, fot. PAP/EPA/MTI/BOGLARKA BODNAR

    Lider węgierskiej opozycji zapowiedział testy na obecność narkotyków i alkoholu u polityków

  • Działania policji po śmierci El Mencho. Fot. PAP/ EPA/Ivan Villanueva
    Działania policji po śmierci El Mencho. Fot. PAP/ EPA/Ivan Villanueva

    Zabójstwo El Mencho. Część meksykańskich narkobossów wciąż jest na wolności

  • Funkcjonariusze CBŚP w akcji zatrzymania Fot. CBŚP
    Funkcjonariusze CBŚP w akcji zatrzymania Fot. CBŚP

    Wprowadzili na rynek tonę narkotyków. Gang rozbity, wśród zatrzymanych pseudokibice

  • Zatrzymanie 51-latka przez CBŚP. Fot. https://cbsp.policja.pl/
    Zatrzymanie 51-latka przez CBŚP. Fot. https://cbsp.policja.pl/

    Funkcjonariusze CBŚP udaremnili przemyt narkotyków wartych ponad pół miliona złotych [WIDEO]

Serwisy ogólnodostępne PAP