Szef MSZ przyznał nagrody pracownikom służby dyplomatycznej i konsularnej za udział w akcji ewakuacyjnej w Afganistanie

2021-08-26 11:34 aktualizacja: 2021-08-26, 11:48
Minister spraw zagranicznych RP Zbigniew Rau Fot. PAP/Leszek Szymański
Minister spraw zagranicznych RP Zbigniew Rau Fot. PAP/Leszek Szymański
Wyrażam najwyższe uznanie i wdzięczność naszej służbie dyplomatycznej i konsularnej za udział w akcji ewakuacyjnej w Afganistanie; z narażaniem zdrowia i życia sprostali najwyższym standardom etosu służby zagranicznej RP; podjąłem decyzję o przyznaniu im nagród - poinformował w czwartek na Twitterze szef MSZ Zbigniew Rau.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował w czwartek rano, że tego dnia kończy się akcja ewakuacyjna, którą nasz kraj zorganizował dla Polaków i współpracowników Polaków z Afganistanu.

Po tym, jak Stany Zjednoczone wycofały większość swoich wojsk z Afganistanu, dużą część terytorium tego kraju zajęli talibowie. 15 sierpnia wkroczyli do stolicy kraju Kabulu i przejęli kontrolę nad pałacem prezydenckim. Państwa UE i NATO zorganizowały ewakuację swych obywateli oraz swoich współpracowników z Afganistanu.

W celu wsparcia ewakuacji afgańskich współpracowników Polski i innych krajów NATO do Afganistanu decyzją prezydenta Andrzeja Dudy udał się Polski Kontyngent Wojskowy, liczący ok. 100 osób.

Ewakuacja prowadzona przez polskie służby odbywała się wojskowymi samolotami z Kabulu do Uzbekistanu, skąd następnie cywilnymi samolotami PLL "LOT" ewakuowani dostawali się do Polski. Pierwszy samolot z osobami ewakuowanymi wylądował w Warszawie w środę 18 sierpnia. Ostatecznie ewakuowano wszystkich sześciu obywateli Polski, którzy zwrócili się do MSZ oraz kilkuset afgańskich współpracowników polskich służb. Polska ewakuowała także współpracowników państw sojuszniczych oraz instytucji międzynarodowych, w tym pracowników Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

W środę wiceszef MSZ Marcin Przydacz podkreślił, że Polska nie może dłużej ryzykować życia dyplomatów i wojskowych w Afganistanie z uwagi na niestabilną sytuację w kraju. Poinformował, że dwa kolejne samoloty, które dotrą do Warszawy, będą ostatnimi polskimi samolotami z ewakuowanymi z Afganistanu.

Ostatecznie - jak poinformował Przydacz w czwartek - czternastoma cywilnymi samolotami przetransportowano 1300 osób, z czego 1000 trafiło do Warszawy, a pozostałych 200 to współpracownicy państw sojuszniczych lub pracownicy instytucji międzynarodowych, które zwróciły się z prośbą o pomoc do Polski. Misja ewakuacyjna trwała ponad tydzień. (PAP)

autor: Mateusz Roszak

liv/