Zabytkowa studnia w Kazimierzu Dolnym zostanie odnowiona

2021-08-31 08:49 aktualizacja: 2021-08-31, 11:31
Kazimierska renesansowa studnia na Rynku będzie wyremontowana. Jest zgoda Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora zabytków m.in. na oczyszczenie, pomalowanie i wymianę zniszczonych desek. Remont studni to oddolna inicjatywa mieszkańców.

Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków wydał zgodę na prace konserwatorskie przy zabytkowej studni miejskiej na Rynku w Kazimierzu Dolnym (Lubelskie).

"Remont studni zostanie przeprowadzony ze składek mieszkańców Kazimierza, lokalnych przedsiębiorców i prawdziwych miłośników Kazimierza Dolnego. Chciałem, żeby to była inicjatywa oddolna, działanie społeczne. Chciałem zmobilizować ludzi, żeby za to, że mogą przyjeżdżać do takiego pięknego miasteczka dali coś od siebie" – powiedział we wtorek PAP inicjator zbiórki, mieszkaniec Kazimierza Dolnego Remigiusz Jeżewski.

Na remont studni zebrano prawie 3 tys. zł.

Studnia na Rynku odzyska swój blask

"Zebrane pieniądze chcę przeznaczyć na remont studni w tych kwestiach najistotniejszych, czyli wymiana połamanych desek, zmiana koszmarnego kranu z kogucikiem na hydrant z taką rączką do pompowania wody, który zawsze w tej studni był. Kowal wykona rączkę do pompowania wody - wszystko zostanie pomalowane takim samym impregnatem, który był użyty wcześniej przy renowacji studni" – wyjaśnił Jeżewski.

Jak podkreślił "procedury zabrały nam ten sezon, ale wiosną zostaną przeprowadzone konieczne prace, aby studnia na Rynku odzyskała swój blask".

Zabytkowa studnia na rynku w Kazimierzu Dolnym pochodzi z XIX wieku i jest jednym z najważniejszych symboli renesansowego miasteczka. Początkowo była zdrojem ulicznym, dopiero koniec XIX wieku zamontowano na niej ręczną pompę abisyńską ułatwiającą pobieranie wody. W 1913 roku architekt i konserwator zabytków Jan Koszczyc-Witkiewicz nadał studni dzisiejszy wygląd. Jak głosi legenda, ten kto napije się wody ze studni będzie stale wracał do Kazimierza Dolnego. (PAP)

Autorka: Agnieszka Gorczyca

mmi/