Prezydent: chciałbym, by integracja w ramach UE i NATO obejmowała coraz więcej państw

2017-05-17 20:30 aktualizacja: 2018-10-05, 19:03
Warszawa, 20.04.2016. Siedziba Trybunau Konstytucyjnego, gdzie 20 bm. odbywa się Zgromadzenie Ogólne Sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Podczas dorocznego spotkania sędziów Trybunału prof. Andrzej Rzepliński przedstawi informację dotyczącą istotnych problemów wynikających z działalności i orzecznictwa TK w 2015 roku. Informacji wysłuchają przedstawiciele władz oraz inni zaproszeni goście. (tg/mgut)  Fot. PAP/Tomasz Gzell
Warszawa, 20.04.2016. Siedziba Trybunau Konstytucyjnego, gdzie 20 bm. odbywa się Zgromadzenie Ogólne Sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Podczas dorocznego spotkania sędziów Trybunału prof. Andrzej Rzepliński przedstawi informację dotyczącą istotnych problemów wynikających z działalności i orzecznictwa TK w 2015 roku. Informacji wysłuchają przedstawiciele władz oraz inni zaproszeni goście. (tg/mgut) Fot. PAP/Tomasz Gzell
Jestem zwolennikiem tego, by zarówno integracja europejska jak i w ramach NATO obejmowała coraz więcej państw; drzwi europejskie, jak i drzwi do Sojuszu Północnoatlantyckiego powinny pozostać otwarte - powiedział w środę w Warszawie prezydent Andrzej Duda.

W Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda spotkał się z uczestnikami szczytu Przewodniczących Parlamentów Państw Europy Środkowej i Wschodniej. W środę oprócz spotkania z prezydentem uczestnicy szczytu prowadzą rozmowy bilateralne, a w czwartek zaplanowano obrady z ich udziałem w sali plenarnej Sejmu. Szczyt, to inicjatywa marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego i marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego.

"Dziś jednym z naszych największych zadań i największych obowiązków jest przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa, tego czego społeczeństwa we wszystkich naszych krajach oczekują. Wszyscy mamy świadomość, że jest wiele niepokojów; mamy naruszenie integralności terytorialnej państw, mamy niestety agresję, mamy niestety w efekcie zamrożone konflikty" - powiedział prezydent.

Jak wskazał, "to problem Ukrainy, Gruzji, Mołdawii, Armenii, Azerbejdżanu oraz problem niepokojów na Bałkanach". Podkreślił, że jest też "problem aspiracji" krajów Europy Środkowej i Wschodniej oraz Bałkanów Zachodnich jeśli chodzi o współpracę europejską, transatlantycką, budowanie partnerstwa, czy "w efekcie w przestrzeni lat wstąpienie do Unii Europejskiej czy do Sojuszu Północnoatlantyckiego".

Prezydent zaznaczył, że jest zwolennikiem tego, by "zarówno integracja europejska, jak i w perspektywie integracja w ramach NATO, a więc integracja bezpieczeństwa obejmowała coraz więcej państw".

Drzwi powinny pozostać otwarte

Podkreślił, że jego zdaniem "drzwi europejskie jak i drzwi do Sojuszu Północnoatlantyckiego powinny pozostać otwarte i powinny być w ramach postępu czasu i działań rozwojowych i działań integracyjnych przyjmowane do tych wielkich światowych organizacji kolejne państwa".

"Wierzę, że jest to perspektywa wielu krajów na Bałkanach Zachodnich, perspektywa także wielu krajów Europy Wschodniej, które w tym zakresie aspiracje już od lat wykazują. Polska jest otwarta i będzie te aspiracje wspierała" - dodał prezydent.

Zaznaczył, że współpraca między krajami regionu jest "niezwykle ważnym elementem tej wielkiej polityki międzynarodowej". Przede wszystkim jednak - dodał - "jest ważnym elementem budowy więzów między naszymi państwami, pomiędzy naszymi społeczeństwami".

"To rola bardzo ważna przede wszystkim z jednego względu, a mianowicie z uwagi na powagę mandatu, który państwo posiadacie. To jest mandat uzyskany od wyborców; to społeczeństwa w państwa krajach dały wam tę moc do tego, aby ich reprezentować, a więc także moc do tego, aby budować więzi międzynarodowe" - mówił Duda zwracając się do zgromadzonych.

Prezydent podkreślił, że bezpieczeństwo, stabilność i dobrobyt Rzeczpospolitej, Polaków, ale także całej Europy leży mu ogromnie na sercu. Dodał, że cieszy się, iż odpowiedzią na wszystkie trudności, problemy w przestrzeni międzynarodowej, często na agresję, nieufność jest zacieśnianie współpracy pomiędzy państwami. Jak mówił jest ono realizowane na szczeblu prezydenckim, premierów, ministrów a także przewodniczących parlamentów.

Duda odniósł się także do zainicjowanej wspólnie z prezydent Chorwacji Kolindą Grabar-Kitarovic inicjatywy państw Trójmorza - czyli współpracy państw leżących w rejonie Bałtyku, Adriatyku i Morza Czarnego. Zaznaczył, że nie jest to projekt polityczny, ale nastawiony na współpracę w dziedzinach infrastruktury i gospodarki. "To jest projekt proeuropejski i prounijny" - zaznaczył prezydent. (PAP)

kno/ mok/

TEMATY: