O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Lekarze potwierdzili śmierć mózgu u 6-letniego Afgańczyka

Lekarze potwierdzili śmierć mózgu u 6-letniego Afgańczyka, który zatruł się grzybami w ośrodku dla cudzoziemców w Dębaku. Stwierdzili zgon dziecka - poinformował w piątek PAP Instytut "Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka" (IPCZD). Wcześniej zmarł młodszy, pięcioletni chłopiec.

Fot. PAP/Rafał Guz
Fot. PAP/Rafał Guz

Chłopcy, którzy wraz z rodziną zostali ewakuowani do Polski z Kabulu, w ośrodku dla cudzoziemców w Podkowie Leśnej - Dębaku przebywali od 23 sierpnia. 24 sierpnia rodzina spożyła grzyby, które miała zebrać na terenie ośrodka. 26 sierpnia do szpitala z ostrą niewydolnością wątroby po zatruciu muchomorem sromotnikowym trafiło dwoje dzieci, a dzień później kolejne. Najstarsza, 17-letnia dziewczynka w dobrym stanie opuściła szpital we wtorek. Pięcio- i sześciolatka nie udało się uratować.

Sześciolatek we wtorek przeszedł przeszczep wątroby. Mimo tego, że zabieg przebiegł bez powikłań, rokowanie co do przeżycia chłopca było bardzo złe, miał objawy śmierci mózgu. Potwierdziły to badania. IPCZD poinformowało w piątek po południu, że stwierdzono zgon dziecka. Dzień wcześniej lekarze potwierdzili śmierć pięciolatka.

Po ewakuacji afgańskich współpracowników Polskiego Kontyngentu Wojskowego oraz polskiej dyplomacji Urząd do Spraw Cudzoziemców objął opieką 1024 obywateli Afganistanu. Trafili do ośrodków dla cudzoziemców lub placówek wojewodów wyznaczonych do odbycia kwarantanny po wjeździe do Polski.

UdSC zapewnia, że Afgańczycy pierwszego dnia po przybyciu do Polski otrzymali dwudaniowy obiad oraz suchy prowiant, a na co dzień mają w ośrodkach zapewnione trzy pełne posiłki dziennie i stały dostęp do ciepłych napojów. W związku z zatruciem w Dębaku pracownicy wszystkich ośrodków dla cudzoziemców uczulają Afgańczyków, aby nie spożywali produktów niewiadomego pochodzenia.

W środę w związku z zatruciem w Dębaku zostało wszczęte dochodzenie policyjne w sprawie o czyn z art. 160 par. 1 kodeksu karnego, czyli narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Postępowanie nadzoruje Prokuratura Rejonowa w Grodzisku Mazowieckim.(PAP)

Autorka: Agnieszka Ziemska

Zobacz także

  • Hołd kwiatowy w kaplicy grobowej projektanta Valentino Garavaniego w Rzymie. Fot. PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI
    Hołd kwiatowy w kaplicy grobowej projektanta Valentino Garavaniego w Rzymie. Fot. PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI

    Wielki hołd dla Valentino w Rzymie

  • Wystawa Orizzonti - Rosso (Horyzonty - Czerwone) w PM23 Fundacji Valentino Garavaniego i Giancarlo Giammettiego w Rzymie. Fot. EPA/RICCARDO ANTIMIANI
    Wystawa Orizzonti - Rosso (Horyzonty - Czerwone) w PM23 Fundacji Valentino Garavaniego i Giancarlo Giammettiego w Rzymie. Fot. EPA/RICCARDO ANTIMIANI

    "Każda kobieta zasługuje na czerwoną sukienkę". Valentino i jego miłość do czerwieni [GALERIA]

  • Akcja gaszenia pożaru domu jednorodzinnego w Myjomicach k. Kępna. Fot. PAP/Tomasz Wojtasik
    Akcja gaszenia pożaru domu jednorodzinnego w Myjomicach k. Kępna. Fot. PAP/Tomasz Wojtasik

    Tragiczny pożar w Myjomicach. 11-letni chłopiec nie przeżył, matka walczy o życie

  • Prof. Leszek Paradowski. Fot. https://www.umw.edu.pl/
    Prof. Leszek Paradowski. Fot. https://www.umw.edu.pl/

    Zmarł prof. Leszek Paradowski były rektor Akademii Medycznej

Serwisy ogólnodostępne PAP