Sezon grzybowy w pełni. Zbieranie grzybów wymaga dużej wiedzy i ostrożności. Sprawdź, jak uniknąć zatrucia

2021-09-05 10:45 aktualizacja: 2021-09-05, 12:47
Fot. PAP/Artur Reszko
Fot. PAP/Artur Reszko
Grzyby rosną przez cały rok, ale to głównie jesień jest okresem najbardziej intensywnym w grzybobraniu. W polskich lasach rośnie wiele grzybów o różnej toksyczności. Większość z nich jest bardzo niebezpiecznych, śmiertelnie trujących. Sprawdź, na co zwrócić uwagę podczas zbierania grzybów, aby nie narazić się na uszczerbek na zdrowiu, czy ciężkie zatrucie.

Jak podaje na swojej stronie Państwowa Inspekcja Sanitarna, Polska jest krajem o szczególnie dużej liczbie zatruć grzybami, co wynika zapewne z powszechności zbierania ich w środowisku naturalnym.

Grzyby najbardziej dla nas niebezpieczne, po których spożyciu może dojść do śmiertelnego zatrucia, posiadają po spodniej strome kapelusza blaszki – tłumaczy Sanepid. Należą do nich muchomory, a wśród nich najgroźniejszy muchomor sromotnikowy.

PAP/Adam Ziemienowicz

Muchomora sromotnikowego łatwo można pomylić z zielono zabarwionym gołąbkiem, gąską zieloną, czubajką kanią. Muchomora wiosennego i jadowitego zbieracze mylą z młodymi dziko rosnącymi pieczarkami.

Do grzybów powodujących śmiertelne zatrucia w wyniku uszkodzenia wątroby nerek i nadnerczy należy zasłonak rudy i piestrzenica kasztanowata. Takie gatunki jak: strzępiaki czernidlaki, lejkówki, muchomory czerwone i plamiste zawierają trucizny, które atakują system nerwowy. Do tej grupy zalicza się też olszówkę, która zawiera w sobie truciznę rozpuszczalną w wodzie – wyjaśnia Sanepid. 

Inna grupa grzybów, która powoduje zatrucia objawiające się biegunkami i wymiotami prowadzącymi do odwodnienia organizmu to: niektóre czubajki, gołąbki, mleczaje, gąski, a także muchomor cytrynowy, wieruszka ciemna, pieczarka żółtawa, maślanka wiązkowa i ceglasta.

Sanepid dodaje, że zebrane grzyby jadalne pozostawione w warunkach sprzyjających rozwojowi drobnoustrojów mogą być również czynnikiem wywołującym zatrucia bakteryjne.

Podkreśla, że „związki trujące zawarte w grzybach, nie są wykrywane żadnymi sposobami domowymi. Należy zbierać tylko dobrze znane gatunki grzybów pamiętając, ze wiele z trujących jest bardzo podobnych do jadalnych, i tylko dobra znajomość cech charakterystycznych dla danego gatunku pozwala uniknąć tragicznej pomyłki”. 

Co ważne, „nie wolno zbierać grzybów małych, ukrytych w ściółce, u których nie można dostrzec charaktery stycznych cech gatunkowych” – zaznacza Państwowa Inspekcja Sanitarna.

Więcej: gov.pl/webb/psse

PAP/Adam Ziemienowicz

Autorka: Milena Motyl

TEMATY: