Prezydent Duda odznaczony w Budapeszcie. "To ważna i zaszczytna dla mnie chwila"

2021-09-09 19:47 aktualizacja: 2021-09-10, 11:58
Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi z Łańcuchem i Złotopromienną Gwiazdą odznaczony został w czwartek w Budapeszcie prezydent Andrzej Duda. Po to pracujemy dziś z prezydentem Węgier, abyśmy byli mocni relacją między naszymi narodami i obecnością w wielkich sojuszach – mówił prezydent.

Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi z Łańcuchem i Złotopromienną Gwiazdą odznaczony został w czwartek w Budapeszcie prezydent Andrzej Duda. Po to pracujemy dziś z prezydentem Węgier, abyśmy byli mocni relacją między naszymi narodami i obecnością w wielkich sojuszach – mówił prezydent.

Podczas uroczystości laudację na cześć Andrzeja Dudy wygłosił prezydent Węgier Janos Ader. Wskazywał, że Duda umacnia przyjaźń polsko-węgierską, rozszerza polityczne pole działania Grupy Wyszehradzkiej, a także zainicjował projekt Trójmorza.

Ader mówił też o oddaniu polskiego polityka na rzecz demokracji, suwerenności narodowej i praworządności. "Szanowny panie prezydencie, drogi Andrzeju, przyjmij to odznaczenie jako szczere uznanie ze strony narodu węgierskiego, jako znak naszego wielkiego szacunku" – powiedział.

Dziękując za odznaczenie, prezydent Duda mówił, że to dla niego ważna, zaszczytna i wzruszająca chwila.

"Właśnie po to pracujemy dzisiaj z panem prezydentem Janosem Aderem (...), żebyśmy byli mocni relacją pomiędzy naszymi krajami i narodami, żebyśmy byli mocni naszą wspólną obecnością w wielkich sojuszach, takich jak Sojusz Północnoatlantycki, Unia Europejska, Grupa Wyszehradzka, współpraca państw Trójmorza" – podkreślił.

"Nasza praca, nasza służba dla naszych narodów polega na zaplataniu nitek wiążących oba nasze państwa i narody. Każde spotkanie i każda rozmowa, każde wzajemne zrozumienie i wykonanie nawet jakiegoś drobnego działania na rzecz przyjaźni i drugiego państwa jest kolejną nicią wzmacniającą tę wieź, tę wspólnotę naszą, jest dodaniem kolejnych ściegów do wielkiego kobierca, który zaczęto wiązać wtedy, kiedy powstały nasze państwa" – oświadczył Duda.

Krzyż Wielki Orderu Zasługi z Łańcuchem i Złotopromienną Gwiazdą jest najwyższym odznaczeniem państwowym Węgier, przyznawanym wyłącznie głowom innych państw.

Odznaczenie zostało nadane Dudzie 15 marca 2020 r., w dniu obchodów Święta Narodowego Węgier – 172. rocznicy powstania węgierskiego 1848 r. Prezydent miał zostać odznaczony podczas obchodów Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej planowanych na marzec 2020 r. w Budapeszcie, jednak w związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego na Węgrzech z uwagi na pandemię koronawirusa uroczyste obchody oraz ceremonia wręczenia zostały odwołane.

Wcześniej prezydent Węgier Janos Ader rozmawiał z głową polskiego państwa na temat ekonomii, rozwoju infrastruktury i kwestii migracji.

"Polska jest czwartym najważniejszym partnerem gospodarczym dla Węgier, wartość obrotów towarów to 10 mld euro (...). Obecnie jest już na Węgrzech 100 polskich firm, które zatrudniają ok. 13 tys. pracowników węgierskich" - mówił Ader.

W kontekście rozwoju infrastruktury prezydent Węgier zwrócił uwagę m.in. na budowę trasy Via Carpatia. Jak mówił, ta droga, która ma połączyć Północ i Południe - od Bałtyku do Grecji - będzie miała 3300 kilometrów długości.

"Mogłem dzisiaj poinformować pana prezydenta (Dudę), że Węgry tę część, która miała być wybudowana przez Węgry, ta część (o długości) 240 kilometrów, to w tym roku Węgry (ją) dokończą i przekażą do użytku" - zapewnił Ader.

Dodał, że rozmawiał z Dudą również na temat migracji i kryzysu na granicy polsko-białoruskiej. "Zaproponowałem panu prezydentowi, że ponieważ już od 2015 roku mamy doświadczenie w tej dziedzinie ochrony granicy, jak trzeba zarządzać granicą, w związku z tym chętnie przekażemy swoje doświadczenie" - powiedział Ader. 

Prezydent Duda: nasz obowiązek strzeżenia granicy UE i strefy Schengen traktujemy niezwykle poważnie

Duda podziękował Aderowi za "deklarację podzielenia się przez stronę węgierską doświadczeniami sprzed kilku lat, kiedy na granicę węgierską była ogromna presja migracyjna". "Węgierska straż graniczna sobie wtedy z tym problemem poradziła, nasi funkcjonariusze też wtedy wspierali stronę węgierską" - zaznaczył.

Prezydent RP powiedział, że poinformował prezydenta Węgier o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. "Mogę pana prezydenta, jako najwyższego przedstawiciela kraju Unii Europejskiej zapewnić, że strzeżemy granic UE ze wszystkich sił, stosując wszystkie środki, jakie tylko są możliwe i legalne" - zaznaczył Duda.

Poinformował o wprowadzeniu stanu wyjątkowego na pasie granicznym przy granicy polsko-białoruskiej i o tym, że w pilnowaniu granicy bierze udział również wojsko. "To zadanie jest realizowane w najlepszy sposób, jak to tylko możliwe" - podkreślił polski prezydent.

Prezydent Duda ws. drogi Via Carpatia 

Duda podkreślił na konferencji prasowej po tym spotkaniu, że rozmowa dotyczyła także infrastruktury. "Zdawałem relację z tego, jak wygląda realizacja tej najważniejszej z punktu widzenia naszej relacji drogi - Via Carpatii, która ma połączyć granicę polsko-słowacką z granicą polsko-litewską poprzez de facto całą wschodnią Polskę" - powiedział prezydent.

Jak dodał, to jest ponad 500 km inwestycji, "która w tej chwili jest w trakcie realizacji".

Duda podkreślił, że inwestycje są realizowane terminowo. "I mogę wszystkich naszych węgierskich przyjaciół zapewnić, że polski rząd jest zdeterminowany do tego, aby tę inwestycję we wschodniej Polsce zrealizować. I że rzeczywiście powstanie w całości trasa, którą będzie można od Słowacji przez całą Polskę przejechać na Litwę, odwiedzić Wilno i kolejne kraje bałtyckie" - zaznaczył prezydent.

"Dla mnie osobiście ta inwestycja także jest ogromnie ważna, nie tylko ze względu na to, że będzie przebiegała przez Polskę wschodnią, gdzie to rozwiązanie infrastrukturalne jest niezwykle korzystne i niezwykle potrzebne, ale także dlatego, że jest to realizacja programu inwestycyjnego współpracy w ramach Trójmorza" - podkreślił Duda.

Wyraził nadzieję, "że jej zrealizowanie w całości przyniesie nam tutaj epokową zmianę, jeżeli chodzi o możliwości komunikacyjne, jeżeli chodzi o transport i komunikację samochodową". "Z wielką satysfakcją przyjąłem informację, którą przekazał mi pan prezydent (Ader), że Węgry kończą budowę swojej części Via Carpatii. Bardzo się z tego cieszę" - zaznaczył Andrzej Duda. 

Autorzy: Mikołaj Małecki, Edyta Roś, Aleksandra Rebelińska 

mmi/