Katar: lotnisko w Kabulu sprawne w 90 procentach. Pierwszy lot komercyjny jeszcze w czwartek

2021-09-09 15:57 aktualizacja: 2021-09-09, 16:20
Pasażerowie przygotowują się do wejścia na pokład Boeinga 737-4Y0 linii Ariana Afghan Airlines. Fot. PAP/ EPA/STRINGER
Pasażerowie przygotowują się do wejścia na pokład Boeinga 737-4Y0 linii Ariana Afghan Airlines. Fot. PAP/ EPA/STRINGER
Lotnisko w stolicy Afganistanu, Kabulu, jest sprawne w 90 proc. - poinformował w czwartek przedstawiciel Kataru, poproszonego przez talibów o pomoc w ponownym uruchomieniu portu lotniczego. W ciągu kilku godzin oczekiwany jest wylot samolotu katarskich linii lotniczych z ok. 200 obywatelami krajów Zachodu, w tym z ok. 150 Amerykanami - przekazały agencje AFP i AP.

"Nazywajcie to, jak chcecie - lot komercyjny, czarterowy. Wszyscy mają na niego bilety i swoje karty pokładowe" - powiedział katarski przedstawiciel na lotnisku. "Miejmy nadzieję, że życie wraca do normy w Afganistanie" - dodał.

Samolot, który w czwartek ma zabrać obcokrajowców z Afganistanu, wcześniej przyleciał do Kabulu z ładunkiem pomocy humanitarnej na pokładzie.

Lotnisko w stolicy Afganistanu ma się otwierać stopniowo - przekazał w czwartek jeden z katarskich przedstawicieli. Na piątek przewidziany jest stamtąd kolejny lot linii lotniczych Qatar Airways - dodał.

Jak pisze AP, wylot dużej grupy Amerykanów z Kabulu oznacza, że władze USA doszły do porozumienia w tej kwestii z rządzącymi obecnie Afganistanem talibami. Zapowiedzieli oni, że będą przepuszczać na lotnisko pasażerów z ważnymi dokumentami podróży.

30 sierpnia z lotniska w stolicy Afganistanu odleciał ostatni amerykański samolot, kończąc tym samym chaotyczną, ponad dwutygodniową ewakuację z ogarniętego wojną domową kraju.

Talibowie po przejęciu kontroli nad lotniskiem poprosili między innymi Katar o pomoc w ponownym uruchomieniu portu lotniczego. 1 września przybył tam zespół ekspertów z tego kraju, który rozpoczął rozmowy na temat bezpieczeństwa i technicznych aspektów wznowienia pracy lotniska. (PAP)

liv/