Festiwalu filmowy w Wenecji. Kto otrzymał Złote Lwy w tym roku?

2021-09-11 20:21 aktualizacja: 2021-09-12, 08:23
W wyścigu po statuetkę film Audrey Diwan pokonał 20 obrazów, wśród nich "Sundown" Michela Franco, "Mona Lisa And The Blood Moon" Any Lily Amirpour, "Reflection" Walentyna Wasjanowycza, "Lost Illusions" Xaviera Giannoliego, "Freaks Out" Gabriela Mainettiego oraz "Żeby nie było śladów" Jana P. Matuszyńskiego.

"Happening" to adaptacja książki Annie Ernaux o studentce, która w latach 60. zachodzi w nieplanowaną ciążę i jest przekonana, że – mimo wszelkich grożących jej konsekwencji - chce poddać się zabiegowi aborcji.

Penelope Cruz i John Arcilla z nagrodami aktorskimi 

Penelope Cruz za rolę w "Madres Paralelas" w reż. Pedro Almodovara została doceniona nagrodą dla najlepszej aktorki na 78. festiwalu filmowym w Wenecji. Laureatem nagrody dla najlepszego aktora za kreację w "On The Job: The Missing 8" w reż. Erika Mattiego został John Arcilla.

Wcześniej nagrodę imienia Marcello Mastroianniego dla najlepszego młodego aktora przyznano Filippo Scottiemu za rolę w "The Hand of God" Paolo Sorrentino.

Nagroda specjalna jury powędrowała do Michelangelo Frammartino za "Il Buco". Za najlepszy scenariusz doceniono Maggie Gyllenhaal za "The Lost Daughter".

Jane Campion z nagrodą za najlepszą reżyserię 

Jane Campion odebrała w sobotę na 78. festiwalu filmowym w Wenecji nagrodę za najlepszą reżyserię za film "The Power of the Dog".

Paolo Sorrentino uhonorowany Wielką Nagrodą Jury za "The Hand of God"

Paolo Sorrentino za film "The Hand of God" został w sobotę uhonorowany Srebrnym Lwem - Wielką Nagrodą Jury podczas 78. festiwalu filmowego w Wenecji.

Laureatów konkursu głównego wyłoniło jury w składzie: laureat Oscara za najlepszy film 2019 r. ("Parasite"), południowokoreański reżyser Bong Joon-ho (przewodniczący), laureatka tej samej nagrody w br., chińska reżyserka i scenarzystka Chloe Zhao, której "Nomadland" uhonorowano Złotym Lwem podczas poprzedniej edycji festiwalu, belgijsko-francuska aktorka Virginie Efira, włoski reżyser i scenarzysta Saverio Costanzo, brytyjska aktorka Cynthia Erivo, kanadyjska aktorka i producentka Sarah Gadon oraz rumuński reżyser Alexander Nanau.