Od przyszłego tygodnia trzecia dawka szczepionki przeciw Covid-19 w Wielkiej Brytanii

2021-09-14 15:31 aktualizacja: 2021-09-15, 07:58
Fot. PAP/EPA/ANDY RAIN
Fot. PAP/EPA/ANDY RAIN
W przyszłym tygodniu w Wielkiej Brytanii zacznie się podawanie trzeciej dawki szczepionki przeciw Covid-19 - ogłosił we wtorek minister zdrowia Sajid Javid. Dodał, że możliwe jest przywrócenie niektórych restrykcji, jeśli jesienią i zimą pogorszy się sytuacja epidemiczna.

Javid powiedział w Izbie Gmin, że zgodnie z rekomendacją Wspólnej Komisji Szczepień i Immunizacji (JCVI), możliwość przyjęcia trzeciej dawki będzie zaoferowana ok. 30 mln osób - wszystkim powyżej 50. roku życia, osobom poniżej tego wieku, które mają schorzenia zwiększające ryzyko, oraz pracownikom służby zdrowia i opieki społecznej, którzy mają bezpośredni kontakt z pacjentami i pensjonariuszami. JCVI zarekomendowała, by dostały one szczepionkę produkowaną przez firmę Pfizer oraz by podawana ona była co najmniej sześć miesięcy po drugiej dawce.

W Wielkiej Brytanii ruszają też szczepienia dla dzieci w wieku 12-15 lat

Podawanie tzw. dawki przypominającej jest częścią przedstawianego przez Javida planu na nadchodzącą jesień i zimę w związku z pandemią. Minister zdrowia podkreślił, że w porównaniu z początkową fazą związek między zakażeniami, hospitalizacjami i zgonami został znacznie osłabiony, ale konieczne jest zachowanie czujności. W ramach tego planu Javid potwierdził, zgodnie z tym, co już ogłosił poprzedniego wieczora, że również od przyszłego tygodnia otwarta zostanie możliwość zapisywania na szczepienia dzieci w wieku 12-15 lat.

Javid poinformował, że jesienią i zimą ludzie będą zachęcani do tego, by spotykać się na otwartym powietrzu oraz by nosić maseczki w zatłoczonych przestrzeniach. Ale dodał, że jeśli sytuacja się pogorszy i publiczna służba zdrowia znajdzie się pod trudną do wytrzymania presją w związku z liczbą chorych, konieczne może być zastosowanie planu B, który przewiduje wznowienie obowiązku noszenia maseczek w niektórych sytuacjach oraz przywrócenie zalecenia pracy z domu, tam, gdzie to możliwe. W ostateczności możliwe byłoby także przywrócenie lockdownu.

Minister zdrowia powiedział też, że jest bardzo prawdopodobne, iż pracownicy służby zdrowia w Anglii będą objęci obowiązkiem szczepień przeciw Covid-19, podobnie jak to już zostało wcześniej postanowione w stosunku do personelu domów opieki.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

kgr/