„Mieczysław Fogg. Pieśniarz Polaków”. Wystawa w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie

2021-09-15 22:26 aktualizacja: 2021-09-16, 09:27
Nie sztuka błysnąć, sztuka trwać i nie znudzić się - trwającej 60 lat karierze wybitnego śpiewaka poświęcona jest otwarta w środę ekspozycja pt. „Mieczysław Fogg. Pieśniarz Polaków” w Muzeum Teatralnym w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie.

Publiczność, tłumnie przybyła na wernisaż wystawy, mogła obejrzeć unikatowe, rzadko udostępniane wcześniej eksponaty, jak m.in. fotografie z występów Mieczysława Fogga, odznaki, pamiątki z podróży, frak estradowy, kombinezon powstańczy czy zasuszoną różę, którą Mieczysławowi Foggowi ofiarował marszałek Józef Piłsudski.

Prezentowane pamiątki pochodzą z rodzinnego archiwum Michała Fogga, prawnuka artysty oraz zbiorów Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu.

„Wszystkie pamiątki kolekcjonowała przez lata żona mojego pradziadka” – mówił podczas wernisażu Michał Fogg. „Od pierwszego występu do czasu, kiedy podupadła na zdrowiu, czyli właściwie do lat 70. zbierała wszystkie możliwe pamiątki po pradziadku. Udało mi się to uchronić przed zapomnieniem. Jestem strażnikiem pokaźnej kolekcji po pradziadku. Zbieranie tych pamiątek wcale dla prababci nie było takie łatwe, bo pradziadek bardzo dużo podróżował, bardzo dużo występował i nagrywał. Eksponaty można liczyć w tysiącach” - podkreślił.

Jak dodał, „obecna wystawa w gościnnym Muzeum Teatralnym ma charakter kameralny, ale gdyśmy mieli możliwość - można by zorganizować ekspozycje na całym piętrze Muzeum Narodowego”.

„Kiedy pięć lat temu powstało Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu pierwsza duża wystawa poświęcona była Urszuli Sipińskiej, która - wraz zakończeniem kariery - całe swoje archiwum przekazała naszemu muzeum” – przypomniał Jarosław Wasik, dyrektor Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu.
 
Jednak - jak podkreślił Wasik - już druga wystawa związana była z „jedną z największych i najważniejszych postaci polskiej muzyki popularnej”, Mieczysławem Foggiem, który przez 60 lat był gwiazdą na rynku muzycznym.

Wystawa ukazuje postać Mieczysława Fogga, jego karierę estradową na tle dwudziestowiecznej historii Polski oraz drogę twórczą, charakteryzującą się konsekwencją i wiernością własnemu stylowi muzycznemu artysty, który mawiał: „nie sztuka błysnąć, sztuka trwać i nie znudzić się”.

„Mieczysław Fogg pozostał wierny swojemu warsztatowi i stylowi wokalnemu. Dzięki swojej miłości do stolicy Mieczysław Fogg został okrzyknięty 'Pieśniarzem Warszawy', ale jego twórczość i upowszechnianie polskiej piosenki obiegły cały świat” - powiedziała kurator wystawy Anna Lubasińska-Tabaczniuk.

Wernisażowi wystawy towarzyszył minirecital wokalisty Jacka Kotlarskiego oraz pianisty i aranżera Dawida Troczewskiego. Szlagiery Fogga - „W małym kinie”, „Kiedy będziesz zakochany”, „To ostatnia niedziela” - dla którego komponowali wybitni polscy twórcy, m.in. Jerzy Petersburski i Władysław Daniłowski, zyskały w nowej aranażacji elementy improwizacji i jazzowej harmonii, zachowując jednak swój klimat stylu retro.

Wystawa „Mieczysław Fogg. Pieśniarz Polaków” przygotowana we współpracy z Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu, będzie czynna w Muzeum Teatralnym od 16 września do 31 grudnia 2021 r. (PAP)

Autorka: Anna Bernat

kgr/