"Kalkulator ryzyka covidowego" - głównym zadaniem październikowego hackathonu w Krakowie

2021-09-16 11:50 aktualizacja: 2021-09-16, 12:27
Fot. PAP/Marcin Obara
Fot. PAP/Marcin Obara
Stworzenie "kalkulatora ryzyka covidowego", czyli narzędzia, które pomoże lekarzom przewidzieć, jaki będzie przebieg choroby u konkretnego pacjenta - będzie zadaniem dla programistów, uczestników pierwszego w historii hackathonu organizowanego przez Szpital Uniwersytecki w Krakowie i firmę Codete.

"Hack4Med" odbędzie się 16 i 17 października. Na jego uczestników czekają trzy zadania: stworzenie kalkulatora ryzyka covidowego; programu, który będzie przewidywał możliwy stopień zajęcia płuc u pacjentów z Covid-19 oraz programu dającego informacje o wpływie Covid-19 na mięśnie.

"Trzecia fala pandemii dobitnie pokazała, że były takie przypadki Covid-19, które nas zaskoczyły. Szczególną uwagę zwracaliśmy na pacjentów z chorobami współistniejącymi, ale były też osoby w średnim wieku, do tej pory zdrowe, bez dodatkowych obciążeń, a nagle okazywało się, że jakiś detal wynikający z badań diagnostycznych decydował o ciężkim przebiegu choroby" – mówił w czwartek Marcin Jędrychowski, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Jak podkreślił, chodzi o to, by takich przypadków w przyszłości nie przegapić, by zwrócić uwagę na tych pacjentów, u których choroba może się niebezpiecznie rozwinąć.

"Zadaniem hackathonu jest stworzenie zalążka rozwiązań, które w bliższej lub dalszej przyszłości będą miały szansę stać się rzeczywistym oprogramowaniem wspierającym lekarzy" – powiedział Jędrychowski. "Być może uda się stworzyć narzędzie, które w odróżnieniu od zmęczonego medyka, pracującego kilkanaście godzin, będzie minimalizowało ryzyko błędu. Za każdym razem jego wskazanie będzie weryfikowane przez lekarza, ale będzie on już miał wstępną analizę wyników badań" – dodał.

Czym jest Hackathon?

Hackathon to wydarzenie, podczas którego programiści i inne osoby związane z rozwojem oprogramowania – w krótkim czasie, najczęściej podczas 24-godzin – stają w szranki, by zaproponować jak najlepsze rozwiązanie przedstawionego problemu. Jego nazwa to połączenie dwóch słów oznaczających hakowanie i maraton.

Organizowany przez Szpital Uniwersytecki "Hack4Med" to pionierski w Polsce i jeden z pierwszych w Europie hackathon, który umożliwi uczestnikom pracę na realnych, choć anonimowych danych medycznych kilkuset pacjentów z Covid-19. Będą to wyniki badań laboratoryjnych oraz diagnostyki obrazowej: rtg i tomografii komputerowej płuc.

"Mamy nadzieję, że rozwiązanie, które przedstawią uczestnicy zmagań pozwoli przypisać pacjenta z Covid-19 do jednej z trzech grup: pacjent, u którego przebieg choroby będzie łagodny, pacjent ciężki oraz taki, u którego istnieje wysokie ryzyko zgonu" - mówił Karol Przystalski z firmy Codete, która współorganizuje wydarzenie. "Chcemy korzystając z nowoczesnych rozwiązań wyłowić przypadki +nieoczywiste+" – dodał. Jak podkreślił modele, które bazują na metodach sztucznej inteligencji "mają wspierać i tylko wspierać lekarzy".

Do finału konkursu zakwalifikuje się 25 najlepszych zespołów (maksymalnie po 5 osób w zespole) - w sumie ponad 120 wysokiej klasy specjalistów od przetwarzaniach danych, IT, analityków oraz programistów. Będą oni pracować w osobnych salach, mając dostęp do tych samych danych. Na dodatkowe pytania uczestników odpowiadać będą lekarze specjaliści.

Nagroda w konkursie 

Łączna pulą nagród w konkursie to 100 tys. zł. Jak podkreślają organizatorzy rozwiązania, które powstaną będą prototypami wymagającymi dopracowania, ale bardzo liczą na to, że uda stworzyć narzędzie, które ułatwi pracę lekarzom w czwartej fali pandemii.

Wśród jury i mentorów konkursu są specjaliści w dziedzinach programowania, data science i sztucznej inteligencji oraz przedstawiciele Szpitala Uniwersyteckiego z zakresu różnych specjalizacji medycznych, którzy na co dzień pracują z pacjentami chorującymi na COVID-19. W jury zasiądą m.in. prof. Jacek Tabor z UJ, prof. Piotr Białas z UJ, prof. Ryszard Tadeusiewicz z AGH, prof. Krzysztof Zieliński z AGH oraz dr hab. Monika Bociąga –Jasik, zastępca ordynatora oddziału chorób zakaźnych w SU oraz prof. Marek Sanak – specjalista w dziedzinie genetyki klinicznej i diagnostyki laboratoryjnej.

Wydarzenie objęli patronatem honorowym: premier Mateusz Morawiecki, marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Jacek Popiel, rektor Akademii Górniczo-Hutniczej prof. Jerzy Lis oraz rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie dr hab. Stanisław Mazur.

Zainteresowani rywalizacją w hackathonie „Hack4Med” mogą się rejestrować na stronie: https://www.hack4med.com/. (PAP)

Autor: Małgorzata Wosion