Odkryto nieznany rysunek Vincenta van Gogha

2021-09-17 14:16 aktualizacja: 2021-09-17, 20:09
Nieznany rysunek Van Gogha „Worn Out”, fot. PAP/EPA/KOEN VAN WEEL
Nieznany rysunek Van Gogha „Worn Out”, fot. PAP/EPA/KOEN VAN WEEL
Od piątku w amsterdamskim Muzeum Vincenta van Gogha prezentowany jest nieznany dotąd rysunek niderlandzkiego malarza z 1882 r. „Worn Out” przedstawia zmęczonego mężczyznę siedzącego na drewnianym krześle z głową ukrytą w dłoniach.

Pragnąca zachować anonimowość osoba zwróciła się jakiś czas temu do Muzeum Vincenta van Gogha w Amsterdamie z prośbą o zbadanie autentyczności dzieła. Okazało jest, że jest ono autorstwa niderlandzkiego artysty.

Rysunek o wymiarach 48,8 na 30 centymetrów jest prywatną własnością. Będzie go można oglądać w muzeum od 17 września do 2 stycznia przyszłego roku.

„Dość rzadko zdarza się, aby odkrywano nowy rysunek mistrza” – powiedziała portalowi RTL Nieuws dyrektor muzeum Emilie Gordenker, podkreślając, że jest dumna, iż jej placówka może pokazać go szerszej publiczności.

Z informacji muzeum wynika, że van Gogh wykonał rysunek, mieszkając w Hadze. W listach do swojego brata artysta szczegółowo opisał, jak doszło do jego powstania.

„Nawet wiemy dokładnie, w którym dniu został on wykonany - 24 listopada 1882 roku” – powiedział dziennikowi „Algemeen Dagblad” Teio Meedendorp, badacz w Muzeum Vincenta van Gogha.

Ulubiony model van Gogha, pojawia się na 40 rysunkach

„Mężczyzna, którego widzimy, był jego ulubionym modelem. Istnieje ponad czterdzieści rysunków, na których go spotykamy” – mówi Meedendorp.

Ostatni raz odkryto działo van Gogha w 2018 roku. Był to rysunek „Wzgórze Montmartre z kamieniołomem”.

Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek (PAP)

js/