„Opakowany” Łuk Triumfalny. Ostatnie dzieło zmarłego artysty Christo w Paryżu

2021-09-18 10:57 aktualizacja: 2021-09-18, 16:29
Jedna z najbardziej charakterystycznych budowli na świecie została zasłonięta, jednak nie ma to nic wspólnego z renowacją. Zasłonięcie Łuku Triumfalnego to realizacja ostatniego projektu artysty o pseudonimie Christo.

Amerykański artysta bułgarskiego pochodzenia wsławił się licznymi  instalacjami, których motywem przewodnim było zasłanianie obiektów charakterystycznych dla znanych miast czy regionów na całym świecie. Dzieła mają szansę zaistnieć tymczasowo, ale dają się zapamiętać nie tylko znawcom sztuki.

Zasłonięcie Łuku Triumfalnego. Pośmiertne dzieło znanego artysty

Christo Yavacheff zmarł w 2020 roku, jednak jego ostatni projekt doczekał się realizacji. Inspirowane wcześniejszymi instalacjami zasłonięcie Łuku Triumfalnego będzie można podziwiać w Paryżu od 18 września do 3 października. Koncepcja projektu powstała już w latach 60., jednak realizacja pomysłu została opóźniona  m.in. z powodu zaangażowania artysty w inne projekty.

Do przykrycia Łuku Triumfalnego wykorzystano 25000 metrów kwadratowych srebrno-niebieskiego materiału, który podlega recyklingowi oraz 3000 metrów czerwonego sznura. W zasłonięciu budowli uczestniczyli zaangażowani w projekt artyści oraz profesjonalni wspinacze. Koszt przedsięwzięcia to 1 milion euro. Środki pozyskano dzięki licytacjom innych dzieł sztuki i pamiątek, jakie pozostawił po sobie Christo oraz jego żona i partnerka zawodowa Jeanne-Claude.

Zapakowany Reichstag oraz inne projekty Christo

Najsłynniejszym pomysłem artysty było zasłonięcie berlińskiego Reichstagu w 1995 roku. Koncepcja została uznana za kontrowersyjną i jej realizację opóźniano. Władze konsekwentnie odrzucały projekt, chociaż budynek nie funkcjonował wówczas jako siedziba niemieckiego parlamentu. Po siedemnastu latach wreszcie wyrażono zgodę na przykrycie budowli płachtą o wielkości 10000 metrów kwadratowych.  Zdaniem magazynu „The Guardian” prezentowane przez dwa tygodnie dzieło to największe osiągnięcie artysty.

Inną znaną koncepcją Christo i Jeanne-Claude było zainstalowanie ponad 7,5 tysiąca bramek z pomarańczowymi zasłonami w nowojorskim Central Parku. Instalacja rozciągała się na ponad 37-kilometrowej przestrzeni parku. Inspirowane sztuką Japonii dzieło prezentowano w lutym 2005 roku.

Zasłonięcie Łuku Triumfalnego to nie pierwszy pomysł bułgarskiego artysty, jaki zrealizowano w Paryżu. Wcześniej przykryto płachtami charakterystyczny dla stolicy Francji most Pont Neuf. Szczególnym projektem Christo i Jeanne-Claude stanowiło stworzenie wodnego przejścia na jeziorze Iseo we włoskim mieście Brescia. Stworzona z materiału droga była dostępna dla turystów, jej koncepcja służyła umożliwieniu zwiedzającym miasto chodzenie po wodzie.

Instalacje, jakie projektował Christo są efektem wieloletnich prac nad skomplikowanymi projektami. Wymagały szczegółowych obliczeń i  architektonicznych planów. Ilustracje przedstawiające kolejne etapy wdrażania projektu można znaleźć na stronie internetowej artysty: https://christojeanneclaude.net/artworks/arc-de-triomphe-wrapped/

Autorka: Klaudia Grzywacz