Carter Johnson: człowiek jest przesiąknięty rytmami kultury, w której się urodził

2021-09-25 07:41 aktualizacja: 2021-09-25, 17:31
Pianista Carter Johnson (P) Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik
Pianista Carter Johnson (P) Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik
Człowiek jest przesiąknięty od małego rytmami kultury, w jakiej się urodził, np. Polacy rytmem mazurka, a Hiszpanie - flamenco. Taniec jest moim ulubionym motywem muzycznym - mówi PAP kanadyjski pianista Carter Johnson, laureat II Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki.

Dwudziestoczterolatek Carter Johnson z Kanady wygrał II Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w kategorii pianistów. Otrzymał też nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu Moniuszki.

Celem Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej jest popularyzacja polskiej muzyki na świecie. Konkurs promuje dorobek muzyki polskiej XIX i XX wieku, zwłaszcza utwory, które odkrywane są na nowo przez uczestników wydarzenia. Uczestnicy mogą wybrać dzieła z określonej w regulaminie listy dzieł 56 kompozytorów. Carter Johnson opowiadał, że ze znanych sobie kompozytorów wybrał swoją ukochaną Grażynę Bacewicz. "Miałem problem z długą listą kompozytorów, których nie znałem, ale i na to znalazłem sposób" - dodał. "Najpierw słuchałem różnych fragmentów utworów tych kompozytorów i w ten sposób przeprowadziłem selekcję. Zależało mi również, żeby program mojego koncertu był ciekawy, więc to było kolejne kryterium wyboru" - tłumaczył.

Pianista, pytany przez PAP o wcześniejszą fascynację muzyką polską, opowiadał, że jak wszyscy znał Fryderyka Chopina. "Grałem również utwory Karola Szymanowskiego na fortepian i skrzypce, ale nigdy solowych. Bardzo cenię tego kompozytora. Fascynująca jest dla mnie również Grażyna Bacewicz ze względu na energię obecną w tej muzyce. Grałem też utwory Witolda Lutosławskiego. Znam dzieła Krzysztofa Pendereckiego".

Carter Johnson wyjaśniał, że największym wyzwaniem było dla niego wykonywanie na koncercie tak dużej liczby nowych kompozycji. "W zasadzie wszystkie utwory, które grałem w trakcie konkursu, były dla mnie nowe. Nigdy wcześniej nie grałem tylu nowych utworów podczas koncertu, zazwyczaj włączam do repertuaru recitali jeden, dwa nowe utwory" - mówił o trudzie przygotowań do przesłuchań.

Johnson w czasie konkursu wykonywał również utwory stylizowane na tańce ludowe, m.in. Mazurek C-dur nr 17 Marii Szymanowskiej oraz Mazurek a-moll op. 37 nr 2 Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego. Pytany, czy trudność sprawiało mu wykonanie rytmów w polskich tańcach, zdradził, że Mazurki Chopina to jego ulubione kompozycje tego twórcy. "Rzeczywiście człowiek jest przesiąknięty od małego rytmami kultury, w jakiej się urodził, np. Polacy rytmem poloneza, mazurka, a Hiszpanie flamenco, ale ja jestem wrażliwy na rytm tańców, właściwie taniec jest moim ulubionym motywem w muzyce. Najbardziej lubię grać Suity Francuskie i Angielskie Bacha. Tam taniec też jest oczywiście elementem formotwórczym, bo suity to zbiory tańców".

Carter Johnson jest absolwentem Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej w Vancouver, gdzie z wyróżnieniem ukończył studia licencjackie z pianistyki i pedagogiki fortepianowej. Potem naukę kontynuował w Julliard School of Music w Nowym Jorku. Obecnie kończy tam studia magisterskie i planuje dalszą naukę na Uniwersytecie Yale w New Haven. Jest także absolwentem studiów aktorskich w Trinity College w Londynie. (PAP)

Autor: Olga Łozińska

liv/