Rosyjski dziennik: projekt gazociągu Nord Stream to główny sukces w rosyjsko-niemieckich relacjach

2021-09-27 10:00 aktualizacja: 2021-09-27, 13:18
Kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Rosji Władimir Putin. Fot. PAP/ EPA/EVGENY ODINOKOV
Kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Rosji Władimir Putin. Fot. PAP/ EPA/EVGENY ODINOKOV
Napięcia w relacjach między Moskwą i Berlinem w ostatnich latach rządów kanclerz Angeli Merkel nie wpłynęły silnie na gospodarkę; za główny sukces w rosyjsko-niemieckich relacjach gospodarczych uważany jest projekt gazociągu Nord Stream 2 - pisze dziennik "Kommiersant".

Realizacja Nord Stream 2 to "owoc pragmatycznego podejścia Angeli Merkel, która nieustannie podkreślała, że chodzi o gospodarkę, a nie o politykę" - twierdzi "Kommiersant" w poniedziałkowym artykule podsumowującym rządy ustępującej kanclerz.

Ekspert niemieckiej fundacji Stiftung Wissenschaft und Politik (SWP) Janis Kluge powiedział dziennikowi, że polityka Merkel odegrała znaczącą rolę w takich wielkich projektach współpracy gospodarczej Niemiec z Rosją jak Nord Stream 2.

Firmy niemieckie nadal są zainteresowane rynkiem rosyjskim - powiedział "Kommiersantowi" szef niemiecko-rosyjskiej Izby Handlowej Matthias Schepp. "Niemiecko-rosyjskie relacje gospodarcze już na przestrzeni dekad opierają się na mocnym i stabilnym fundamencie. Jest to szczególnie widoczne w kryzysowym czasie napięć politycznych" - ocenił Schepp.

Określa on obecny stan relacji między Moskwą i Berlinem jako "skomplikowany, ale nie katastroficzny". Ocenia także, że antagonizmy pomiędzy Rosją i Niemcami czy też między Rosją i Unią Europejską istnieją na znacznie głębszym poziomie niż sama polityka.

"Te głębokie rozbieżności pozostaną nadal, niezależnie od tego, czy na szczycie piramidy politycznej w Rosji będzie stał Władimir Putin a w Niemczech Angela Merkel" - powiedział Schepp. (PAP)