Poseł PO znieważył flagę? Ośrodek Monitorowania Antypolonizmu zbada sprawę

2021-09-27 18:12 aktualizacja: 2021-09-28, 07:31
Poseł PO Marek Sowa Fot. PAP/Łukasz Gągulski
Poseł PO Marek Sowa Fot. PAP/Łukasz Gągulski
Ośrodek Monitorowania Antypolonizmu zapowiedział, że „jeśli potwierdzi się fakt, że polski parlamentarzysta poszarpał flagę biało-czerwoną”, to zawiadomi o tej sprawie prokuraturę. Chodzi o posła PO Marka Sowę, który miał "wyharatać" z flagi państwowej jej czerwoną część.

Ośrodek Monitorowania Antypolonizmu (OMA) przysłał PAP pismo, w którym zawiadamia: "Pan Maciej Stańczyk na Twitterze opublikował następujący wpis: +Dziś podczas sesji Sejmiku Małopolskiego poseł Platformy Obywatelskiej Marek Sowa przyniósł i wręczył białą flagę prof. Janowi Dudzie. Tę białą flagę wyharatano z naszej państwowej, biało-czerwonej flagi Polski Flaga Polski (na zdjęciu widać jeszcze czerwone ślady)+".

OMA zapowiada: "jeśli potwierdzi się fakt, że polski parlamentarzysta poszarpał flagę biało-czerwoną, aby zrobić polityczny happening - to już niżej upaść nie można. Wyślemy w tej sprawie zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa z Art. 137!”.

Członek zarządu województwa Marta Malec-Lech (klub PiS) poprosiła, aby kancelaria sejmiku zabezpieczyła flagę, na której mają być widoczne ślady po jej czerwonej części.

Marek Sowa w rozmowie z PAP zaprzeczył, by zniszczył flagę i podkreślił: „Od początku miałem białą flagę. Biało-czerwona jest koloru biało-czerwonego, a biała – jest koloru białego”. Jego zdaniem prawicowi politycy i media „próbują takie rzeczy robić”.

Sowa przyniósł białą flagę na poniedziałkową sesję sejmiku Małopolski. Na sesji ma być głosowany projekt uchwały, uchylającej deklarację związaną z LGBT z 2019 r.

Poseł PO przyniósł flagę, aby przekazać ją przewodniczącemu sejmiku Janowi Tadeuszowi Dudzie. Sowa powiedział, że przewodniczący jest „twarzą homofobii”. Stwierdził także, że biała flaga symbolizuje „kompromitację marszałka Kozłowskiego” i zawiśnie ona na budynku urzędu marszałkowskiego. „Haniebna uchwała musi być uchylona” – powiedział Sowa o deklaracji z 2019 r.

Przewodniczący Duda zwrócił się do Sowy, aby „nie obrażał intencji związanych z rodziną”.(PAP)

Autor: Beata Kołodziej