Premier Szydło: Polska i Słowacja zdeterminowane, by bronić wspólnego rynku

2017-05-31 20:35 aktualizacja: 2018-10-05, 19:10
Premier RP Beata Szydło (P) i premier Słowacji Robert Fico (L) podczas wspólnej konferencji prasowej w KPRM, po spotkaniu w Warszawie, 31 bm.  Fot. PAP/ Tomasz Gzell
Premier RP Beata Szydło (P) i premier Słowacji Robert Fico (L) podczas wspólnej konferencji prasowej w KPRM, po spotkaniu w Warszawie, 31 bm. Fot. PAP/ Tomasz Gzell
Polska i Słowacja są zdeterminowane, by bronić zasad wspólnego rynku przed protekcjonizmem - mówiła w środę premier Beata Szydło. Z kolei premier Słowacji Robert Fico zaznaczył, że to państwa Grupy Wyszehradzkiej są "motorem gospodarki całej Unii Europejskiej".

W kontekście dyskusji o przyszłym budżecie UE i pojawiających się głosów, że trzeba ograniczyć pieniądze na politykę spójności, premier Szydło oświadczyła, że "zawieszenie wypłaty środków strukturalnych dla wybranych państw członkowskich jest po prostu otwarcie sprzeczne z traktatami unijnymi".

Premier Fico podkreślił natomiast, że "jest bardzo niebezpieczne, jeśli fundusze ze standardowego instrumentu finansowego, a nawet z jakiejś wartości, na której opiera się UE, solidarności, stają się instrumentem walki politycznej".

Na wspólnej konferencji prasowej po polsko-słowackich konsultacjach międzyrządowych premier Szydło powiedziała, że podsumowano wiele "dokonań i wspólnych zamierzeń, m.in. w obszarze bezpieczeństwa energetycznego, infrastruktury transportowej, gospodarki, bezpieczeństwa i obrony, ochrony środowiska, sprawiedliwości i spraw wewnętrznych, polityki społecznej oraz turystyki".

Zaznaczyła, że Polską i Słowacją stoi konieczność kontynuowania inwestycji służących stworzeniu nowoczesnego polsko-słowackiego systemu transportowego oraz budowy połączenia gazowego Polska-Słowacja, którego celem jest poprawa bezpieczeństwa energetycznego obu krajów. Podkreśliła szefowie rządów Polski i Słowacji z prawdziwą satysfakcją przyjęli ponad 100 mln euro dofinansowania przez UE prac budowlanych po polskiej i słowackiej stronie granicy.

"Podkreśleniem wagi naszych dwustronnych stosunków jest fakt przyjęcia przez Polskę i Słowację wspólnej deklaracji, która będzie stanowić impuls dla dalszej współpracy sektorowej, szeregu istotnych obszarów, które nazwaliśmy obszarami wzmocnionego partnerstwa" - mówiła Szydło.

Szydło: Polskę i Słowację łączy podobne postrzeganie wielu spraw z unijnej agendy

Premier zaznaczyła, że Polskę i Słowację łączy podobne postrzeganie wielu spraw z unijnej agendy, w tym wyzwań migracyjnych, zmian przepisów dotyczących delegowania pracowników oraz w obszarze konkurencyjności i rynku cyfrowego.

"Polska i Słowacja należą do tych państw UE, które są zdeterminowane, by bronić zasad wspólnego rynku przed protekcjonizmem, by bronić równych praw naszych obywateli i przedsiębiorców na wspólnym rynku, który dzisiaj jest ograniczony przez protekcjonizm państw członkowskich i samej Brukseli" - powiedziała szefowa polskiego rządu.

Premier Fico pogratulował rządowi Beaty Szydło wyników gospodarczych osiąganych przez Polskę. "Polska jest krajem, który należy do państw członkowskich Unii Europejskiej z najwyższym wzrostem gospodarczym i potwierdza się to, że region Grupy Wyszehradzkiej jest motorem gospodarki całej Unii Europejskiej" - powiedział szef słowackiego rządu.

Ocenił, że "gdyby nie było takiego wysokiego wzrostu gospodarczego w Polsce, Słowacji, w Czechach i na Węgrzech, to z wielkim prawdopodobieństwem Unia Europejska nie mogłaby się cieszyć z pozytywnych" danych gospodarczych.

"Jeśli chcemy utrzymać ten region w takiej kondycji i chcemy, aby nadal na nas patrzono, jak na cztery kraje, które wiedzą, co chcą robić, to naszym obowiązkiem jest zrobić jeszcze dużo więcej w naszych stosunkach bilateralnych, aby nasza synergia była jeszcze większa" - podkreślił Fico.

Premier Słowacji zaznaczył, że podczas międzyrządowych konsultacji omawiane były trzy obszary, w których "jest duża perspektywa" współpracy - to technologie informacyjne, produkcja samochodów oraz przemysł obronny.

Rozmowy dotyczyły także spraw europejskich. "Między nami jest ta różnica, że Słowacja jest w strefie euro, ale Polska zdecydowała się przyjąć własne tempo i my w pełni je respektujemy. Chcę zapewnić polski rząd, że my będziemy respektować interesy narodowe poszczególnych krajów europejskich" - oświadczył.

"Należymy do tych krajów członkowskich UE, które twierdzą, że trzeba na stół położyć te tematy, które nas łączą, a nie te, które nas rozdzielają. I w tym duchu będziemy rozmawiać" - zadeklarował Fico.

Premierzy Polski i Słowacji byli pytani m.in. o dyskusję na temat przyszłego budżetu UE oraz pojawiających się głosów dot. ograniczenia pieniędzy na politykę spójności.

Premier Szydło podkreśliła, że państwa Europy Środkowo-Wschodniej są w tej chwili "czempionami rozwoju gospodarczego" w Europie i jest w nich dobry klimat do inwestowania. "Myślę, że pokazujemy w jaki sposób umiejętnie, racjonalnie i skutecznie, ale przede wszystkim w sposób skierowany na potrzeby ludzi potrafimy wykorzystać środki - mówiła.

"Bardzo często ta perspektywa patrzenia niektórych polityków, czy elit, czy analityków brukselskich jest perspektywą patrzenia zza biurka właśnie w Brukseli. A my patrzymy na to, co dzieje się w naszych krajach, w naszym regionie, będąc bezpośrednio blisko ludzi. I wiemy co i jak chcemy robić nadal" - podkreśliła premier.

"Jesteśmy gotowi do dyskutowania o nowych rozwiązaniach(...) jesteśmy gotowi, otwarci do debatowania, do nowych rozwiązań, ale na pewno nie a cenę naszych interesów finansowych (...)Budżet nie może być dyskryminacyjny wobec interesów rozwojowych Europy Środkowej. A zawieszenie wypłaty środków strukturalnych dla wybranych państw członkowskich jest po prostu otwarcie sprzeczne z traktatami unijnymi" - powiedziała szefowa polskiego rządu.

Fico: fundusze nie mogą być  instrumentem walki politycznej

Według premiera Fico "jest bardzo niebezpieczne, jeśli fundusze ze standardowego instrumentu finansowego, a nawet z jakiejś wartości, na której opiera się UE, solidarności, stają się instrumentem walki politycznej".

Szef słowackiego rządu zaznaczył, że rozumie, iż są duże kraje, które więcej wpłacają do budżetu UE niż z niego otrzymują oraz są kraje, które korzystają więcej niż pozostałe z funduszy. "Ale UE jest od zbliżania, od solidarności. Jeśli będzie się podnosił poziom w całej UE, to będzie dla dobra wszystkich" - przekonywał. Zadeklarował, że Słowacy są przygotowani na racjonalne rozmowy o budżecie UE po 2020 r., po opuszczeniu UE przez Wielką Brytanię.

"Nie jesteśmy małymi dziećmi, które nie rozumieją problemów, ale wydaje nam się, że spójność jest nieodłączną częścią polityki europejskiej" - podkreślił Fico. Zaznaczył, że jego zdaniem Europa będzie silniejsza, jeśli wszyscy będą się czuli w niej bezpiecznie. "Europa jest miejscem, gdzie najlepiej się żyje, wykorzystajmy ten potencjał i przestańmy się bawić niebezpieczną bronią funduszy" - powiedział premier Słowacji.

Premierzy Szydło i Fico zgodzili się, że kontynuowane będą spotkania w formule konsultacji międzyrządowych. Szefowa polskiego rządu podkreśliła też strategiczny charakter relacji Polski i Słowacji.

Z kolei premier Słowacji powiedział, że "relacje między Polską i Słowacją są pod względem historycznym najlepsze". "Praktycznie nie mamy żadnych otwartych problemów, które by mogły nam przeszkadzać, co umożliwia nam włączyć pełną energię do gospodarczej, ekonomicznej, finansowej współpracy" - powiedział Fico. Jak zaznaczył, sprzyja to przede wszystkim "budowaniu dobrych stosunków przyjacielskich". (PAP)

mro/ mok/

TEMATY: