Paryski hotel Le Meurice zaprasza w podróż śladami Picassa

2021-09-29 07:55 aktualizacja: 2021-09-29, 07:54
Hotel Le Meurice w Paryżu,Francja. Fot. PAP/EPA/Julien de Rosa
Hotel Le Meurice w Paryżu,Francja. Fot. PAP/EPA/Julien de Rosa
Określany mianem domu artystów hotel oferuje swoim gościom niecodzienną przygodę. Poznanie stolicy Francji z okresu belle epoque, kiedy żył w niej Pablo Picasso. Hotelowi goście wybiorą się na wycieczkę jego śladami.

Określany mianem domu artystów hotel oferuje swoim gościom niecodzienną przygodę. Poznanie stolicy Francji z okresu belle epoque, kiedy żył w niej Pablo Picasso. Hotelowi goście wybiorą się na wycieczkę jego śladami.

“Jako hotel artystów i myślicieli oferujemy jedyną w swoim rodzaju wycieczkę śladami legendarnego twórcy” - czytamy w broszurze opublikowanej na stronie hotelu. Miejsce to może poszczycić się zresztą niezwykłym związkiem z całą artystyczną śmietanką. Salvador Dali mieszkał w Le Meurice, a wspomniany Pablo Picasso w 1918 roku w sali bankietowej hotelu (Salon Pompadour) zorganizował swój weselny bankiet po ślubie z ukraińską tancerką Olgą Koklową.

I to właśnie wobec Picassa hotel wykazuje szczególny sentyment. Cztery lata temu goście mogli liczyć na specjalny pakiet, dzięki współpracy hotelu i Muzeum Picassa, otrzymywali dwa VIP-owskie zaproszenia na odbywającą się wówczas wystawę Olgi Picasso. W tym roku szczęśliwcy, którzy mogą sobie pozwolić na zakwaterowanie w tym luksusowym przybytku - chętnie wybieranym przez np. Jaya-Z - mogą udać się na wyjątkowy spacer z przewodnikiem wiodący paryskimi ścieżkami Picassa.  

“Kiedy Pablo Picasso był gospodarzem bankietu weselnego w Le Meurice, było to wydarzenie sezonu. W tamtym czasie legendarny artysta znał już smak sukcesu, a jego goście m.in. Jean Cocteau, Max Jacob, i Guillaume Apollinaire, świętowali delektując się wykwintnym jedzeniem i szampanem. Jednak droga Picassa do bogactwa była długa i kręta. Do Paryża przybył jako 19-latek, bez grosza przy duszy. Niezmordowany i ambitny szybko osiągnął sukces.

Chcąc uczcić naszą rolę w jego historii, chcemy zaprosić do odkrycia opowieści o romansie, intrygach i odwadze, które skierowały go na drogę sukcesu w upojnym świecie Belle Epoque” - czytamy na stronie hotelu.  

Podróż, w której można wziąć udział do 31 grudnia, koncentrować się będzie w dużej mierze na artystycznej dzielnicy Montmartre. Rozpocznie się w roku 1900 i zakończy na roku 1911. Wąskie paryskie uliczki, bary, kabarety – tym przez lata żył Picasso, tam tworzył i bawił się. Za sprawą archiwalnych zdjęć odwiedzający zobaczą te miejsca, w sposób, jaki patrzył na nie Picasso. Zostaną zaprowadzeni tam, gdzie powstały jego dzieła i dowiedzą się, dlaczego został zamieszany w kradzież “Mona Lisy”.   

Okazja jest tym bardziej wyjątkowa, że 25. października obchodzona będzie 140. rocznica urodzin hiszpańskiego malarza.  (PAP)