Będzie wniosek do komisji etyki o ukaranie Marka Sowy. Poseł zaprzecza, że miał zniszczyć flagę

2021-09-30 10:33 aktualizacja: 2021-09-30, 12:53
Poseł PO Marek Sowa Fot. PAP/Łukasz Gągulski
Poseł PO Marek Sowa Fot. PAP/Łukasz Gągulski
Posłowie PiS zapowiedzieli w czwartek złożenie wniosku do komisji etyki o ukaranie posła KO Marka Sowy. Ich zdaniem Sowa podczas sesji sejmiku małopolskiego najprawdopodobniej zbezcześcił flagę RP. Poseł PO zaprzecza twierdzeniom, że miał zniszczyć flagę RP.

Chodzi o białą flagę, którą poseł PO przyniósł na sesję sejmiku 27 września. W czasie obrad radni mieli zdecydować o uchyleniu deklaracji "w sprawie sprzeciwu wobec wprowadzenia ideologii LGBT do wspólnot samorządowych" z 2019 r.

Poseł PO namawiał do całkowitego uchylenia deklaracji; przyniósł białą flagę, aby wręczyć ją przewodniczącemu sejmiku Janowi Tadeuszowi Dudzie, którego określił "twarzą homofobii". Poseł stwierdził także, że biała flaga symbolizuje "kompromitację marszałka (Małopolski Witolda) Kozłowskiego" i zawiśnie ona na budynku urzędu marszałkowskiego. Zdaniem części radnych sejmiku, ale i polityków wypowiadających się w mediach społecznościowych, biała flaga, przyniesiona przez Sowę, mogła powstać w wyniku zniszczenia flagi biało-czerwonej.

Posłowie PiS chcą złożyć wniosek 

Na konferencji w Sejmie grupa posłowie PiS z Małopolski m.in. Rafał Bochenek, Krzysztof Kozik, Patryk Wicher, Filip Kaczyński i Anna Paluch poinformowali, że złożą wniosek do komisji etyki o ukaranie Sowy.

Bochenek mówił, że politycy PiS z ziemi małopolskiej są poruszeni i zbulwersowani zachowaniem Sowy. "Otóż poseł PO Marek Sowa dokonał najprawdopodobniej zbezczeszczenia flagi Rzeczypospolitej Polskiej niszcząc ją" - powiedział Bochenek.

Politycy PiS wskazywali, że flaga narodowa jest symbolem narodowym podlegającym ochronie prawnej, a zachowanie Sowy narusza zasadę dbałości o dobre imię Sejmu i godzi w zasady etyki poselskiej.

Zawiadomienie do prokuratury 

W środę marszałek Małopolski Witold Kozłowski złożył zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa – znieważenia symbolu narodowego przez posła PO.

Marek Sowa w rozmowie z PAP zaprzeczył zniszczeniu flagi. "Od początku miałem białą flagę. Biało-czerwona jest koloru biało-czerwonego, a biała – jest koloru białego". Jego zdaniem prawicowi politycy i media "próbują takie rzeczy robić", a oskarżenia są elementami gry politycznej.

Zajęcie się sprawą flagi zapowiedział także Ośrodek Monitorowania Antypolonizmu.

Zgodnie z kodeksem karnym, art. 137, kto publicznie znieważa, niszczy, uszkadza znak państwowy podlega karze grzywny, ograniczenia lub pozbawienia wolności do roku.

W poniedziałek sejmik małopolski 16 głosami opozycji uchylił deklarację związaną z ideologią LGBT z 2019 r. Większość (15) radnych klubu PiS, którzy mają liczebną (23) przewagę w sejmiku, wstrzymało się od głosowania. Przeciw uchyleniu było siedmiu radnych. (PAP)

Autor: Karol Kostrzewa