O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Straż Graniczna zatrzymała grupę nielegalnych migrantów na autostradzie A2

Funkcjonariusze Straży Granicznej przy wsparciu łódzkiej KAS zatrzymali na autostradzie A2 grupę 29 cudzoziemców, która nielegalnie przedostała się do Polski - przekazała w piątek PAP rzeczniczka Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej por. SG Dagmara Bielec-Janas.

Fot. Nadwiślańska straż graniczna.
Fot. Nadwiślańska straż graniczna.

Do zdarzenia doszło w czwartek w godzinach popołudniowych na trasie A2 przy bramkach poboru opłat w miejscowości Sosnowiec (Łódzkie). "Funkcjonariusze Straży Granicznej po uzyskaniu informacji od łódzkiej KAS o tym, że samochodem dostawczym marki mercedes sprinter podróżują w ukryciu nielegalni migranci, natychmiast udali się we wskazany rejon" - tłumaczyła por. SG Dagmara Bielec-Janas.

Na miejscu pogranicznicy przystąpili do kontroli legalności pobytu tych osób. "Ze wstępnych ustaleń - uzyskanych na podstawie ustnych oświadczeń cudzoziemców oraz wstępnym badaniu lekarskim - wiadomo, że wśród zatrzymanych osób są prawdopodobnie obywatele Iraku oraz Syrii, w tym 18 mężczyzn, 10 kobiet i jedno dziecko" - przekazała i dodała, że cudzoziemcy w chwili zatrzymania nie wymagali pomocy medycznej.

"Obecnie trwają czynności z cudzoziemcami zmierzające do ustalenia ich tożsamości oraz skąd podróżowali" - zaznaczyła rzeczniczka NwOSG.

Podała, że zatrzymany został również kierowca mercedesa sprintera, 32–letni obywatel Turcji. "Jest on podejrzany o udział w zorganizowaniu nielegalnego przekroczenia granicy przez cudzoziemców" - podała. Obecnie trwają czynności z podejrzanym.

Podkreśliła, że wobec wszystkich zatrzymanych osób wdrożono procedurę administracyjną, zmierzającą do zobowiązania ich do powrotu.

"Przedstawione zostaną im również zarzuty z art. 264 par. 2 kk, czyli nielegalnego przekroczenia granicy. Zabezpieczane są także dowody w sprawie w celu ustalenia okoliczności zdarzenia, przede wszystkim trasy podróży cudzoziemców" - dodała.(PAP)

Autor: Bartłomiej Figaj

io/
 

Zobacz także

  • Granica polsko-białoruska, fot. PAP/Artur Reszko
    Granica polsko-białoruska, fot. PAP/Artur Reszko

    Strefa buforowa na granicy z Białorusią znów przedłużona

  • Szef MSWiA Marcin Kierwiński na konferencji prasowej w siedzibie Ministerstwa Spraw Wewnętrzych i Administracji w Warszawie. Fot. PAP/Paweł Supernak
    Szef MSWiA Marcin Kierwiński na konferencji prasowej w siedzibie Ministerstwa Spraw Wewnętrzych i Administracji w Warszawie. Fot. PAP/Paweł Supernak

    Szef MSWiA: od początku roku podczas trzech akcji zatrzymano 4800 przestępców

  • Robert Bąkiewicz. Fot. PAP/Radek Pietruszka
    Robert Bąkiewicz. Fot. PAP/Radek Pietruszka

    Gorzowska prokuratura stawia kolejne zarzuty Bąkiewiczowi

  • Strażnik graniczny, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/Darek Delmanowicz
    Strażnik graniczny, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/Darek Delmanowicz

    Przestępca ścigany ws. zbrodni przeciwko ludności cywilnej zatrzymany na lotnisku Chopina

Serwisy ogólnodostępne PAP