Sondaż dla "Rz": Polacy prawie równo podzieleni, czy wyrok TK, to początek polexitu

2021-10-11 08:13 aktualizacja: 2021-10-11, 08:16
Fot. PAP/Maciej Kulczyński
Fot. PAP/Maciej Kulczyński
Polacy są prawie równo podzieleni w sprawie obaw, że czwartkowy wyrok TK, to początek polexitu - wynika z sondażu przeprowadzonego dla poniedziałkowej "Rzeczpospolitej". Prawie 43 proc. wyraziło taką obawę, a nieco ponad 45 proc. było przeciwnego zdania.

W sondażu dla "Rz" zapytano m.in. o to, czy wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie wyższości prawa polskiego wobec prawa unijnego to początek polexitu. 19,7 proc. osób wybrało opcję "zdecydowanie się zgadzam", 23,2 proc. odpowiedziało "raczej się zgadzam", 18,1 proc. wybrało odpowiedź "raczej się nie zgadzam", a 27,2 proc. "zdecydowanie się nie zgadzam". 11,8 proc. pytanych zdecydowało się na odpowiedź "nie wiem, trudno powiedzieć".

"Z sondażu(...) wynika, że Polacy są prawie równo podzieleni w sprawie obaw, że czwartkowy wyrok TK, to początek polexitu. Obawiają się tego wyborcy KO i Lewicy, a w znikomym stopniu – głosujący na PiS" - konkluduje gazeta.

W sondażu zapytano także, czy Polska powinna podporządkować się wyrokom Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). "Tu w odpowiedziach widać wyraźną przewagę osób uznających jurysdykcję TSUE w Polsce" - czytamy.

Na to pytanie 38,6 proc. osób odpowiedziało "zdecydowanie się zgadzam", 18,5 proc. odpowiedziało "raczej się zgadzam" (w sumie 57,1 proc. pozytywnych odpowiedzi). Z kolei 5,9 proc. wybrało odpowiedź "raczej się nie zgadzam", a 29,3 proc. "zdecydowanie się nie zgadzam", co daje w sumie 35,2 proc. negatywnych odpowiedzi. Z kolei 7,7 proc. pytanych zdecydowało się na odpowiedź "nie wiem, trudno powiedzieć".

Ankietowanym zadano także pytanie, które dotyczy składu TK. Ankietowanych zostali zapytani, czy zgadzają się ze stwierdzeniem, że "TK w składzie z Julią Przyłębską, Stanisławem Piotrowiczem i Krystyną Pawłowicz jest niezależny i może wypowiadać się w sprawie relacji pomiędzy prawem polskim i unijnym". 45,6 proc. zdecydowanie się z tym stwierdzeniem nie zgadza, 11,5 proc. "raczej się nie zgadza". Według 22,2 proc. pytanych obecny TK "zdecydowanie" może się w tej sprawie wypowiadać, "raczej" zgadza się z tą opinią 8,1 proc. Z kolei 12,6 proc. pytanych zdecydowało się na odpowiedź "nie wiem, trudno powiedzieć". (PAP)

mmi/