Przybywa aktów oskarżenia w sprawie handlu lewymi paszportami i testami

2021-10-12 09:46 aktualizacja: 2021-10-12, 09:50
Fot. PAP/Leszek Szymański
Fot. PAP/Leszek Szymański
Do polskich sądów zaczęły trafiać sprawy za nieodbyte szczepienia i negatywne testy – informuje wtorkowa "Rzeczpospolita".

"Zaświadczenie o szczepieniu przeciw Covid-19 w 24 h bez szczepienia". "Negatywny wynik testu na Covid-19 w 24 h. Bez wychodzenia z domu". Ogłoszenia takiej treści bez trudu można znaleźć w internecie. Ceny od 250 do nawet 500 zł. Gazeta podaje, że chętnych nie brakuje i stwierdza, że to "śliski interes".

"Rz" informuje, że przybywa aktów oskarżenia w takich sprawach. Prowadzone są postępowania dotyczące wystawiania certyfikatów potwierdzających zaszczepienie w zamian za korzyść majątkową oraz oszustw związanych z ofertami sprzedaży środków ochronnych w postaci masek, rękawic, substancji dezynfekujących i testów na obecność wirusa SARS-CoV-2, a także sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób poprzez wprowadzenie do obrotu testów i maseczek niespełniających wymaganych standardów – informuje Bogdan Święczkowski z Prokuratury Krajowej.

W połowie września informował on Sejm o dwóch aktach oskarżenia w takich sprawach. Teraz zaczyna ich być więcej. "Prokuratura Rejonowa w Tomaszowie Lubelskim tylko w 2021 r. wysłała do sądów 119 aktów oskarżenia. Chodzi o przestępstwa z art. 270 § 1 kodeksu karnego" – informuje "Rz" Stanisław Orzeł, prokurator rejonowy. (PAP)

dors/