Obecne w plastiku ftalany mogą przyczyniać się do przedwczesnej śmierci

2021-10-12 11:31 aktualizacja: 2021-10-12, 11:50
Fot. PAP/EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH
Fot. PAP/EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH
Syntetyczne związki chemiczne ftalany, powszechnie używane m.in. w opakowaniach z żywnością, kosmetykach czy zabawkach mogą przyczyniać się do przedwczesnej śmierci, zwłaszcza w związku z chorobami układu krążenia - wynika z badania opublikowanego we wtorek w piśmie „Environmental Pollution”.

Amerykańskie badanie wykazało, że analizowany związek chemiczny może przyczyniać się od 91 tys. do 107 tys. przedwczesnych zgonów rocznie wśród osób w wieku od 55 do 64 lat w Stanach Zjednoczonych. To samo źródło mówi, że przedwczesna śmierć około 100 tys. obywateli każdego roku może przynosić pomiędzy 40 mld a 47 mld dolarów strat gospodarce USA.

"To badanie uzupełnia bazę danych na temat wpływu plastiku na organizm człowieka (...)" - powiedział jego główny autor prof. Leonardo Trasande z NYU Langone Medical Center.

Według Narodowego Instytutu Nauk o Zdrowiu Środowiskowym (NIEHS) w USA ftalany, które zakłócają funkcjonowanie układu hormonalnego powiązane są także z problemami rozwojowymi, reprodukcyjnymi, mózgu, czy układu immunologicznego.

Wcześniejsze badania dotyczące ftalanów wskazały, że mogą one powodować zaburzenia płodności, w tym nieprawidłowy rozwój genitaliów wśród chłopców, a u dorosłych mężczyzn mogą zmniejszać produkcję plemników, czy obniżać poziom testosteronu. Inne badania wiązały ftalany również z otyłością, astmą i problemami nowotworowymi u dzieci.

"Dzieci często dotykają wielu przedmiotów, a później wkładają palce do ust. Z powodu tego zachowania, cząsteczki ftalanu pod postacią pyłu mogą dostawać się do organizmu dzieci. Tym samym ten związek chemiczny może stanowić większe ryzyko dla dzieci niż dorosłych" - oświadczyły amerykańskie Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC).

Możliwe jest zmniejszenie wpływu ftalanów na nasze organizmy - mówił dr Trasande. "Po pierwsze, unikajmy plastiku tak często jak się da. Nigdy nie podgrzewajmy posiłków w mikrofali w plastikowych pojemnikach. To samo dotyczy mycia ich w zmywarkach. Wysoka temperatuea może wpływać na wiązania chemiczne substancji zawartych w plastiku, powodując, że będą się one łatwiej wytrącać do znajdującej się w nich żywności" - tłumaczył. (PAP)

kgr/