Garść ryżu na nowo rozpala terytorialny konflikt pomiędzy Japonią i obiema Koreami

2021-10-12 15:42 aktualizacja: 2021-10-12, 15:41
Ryż. Fot. PAP/EPA/YM YIK
Ryż. Fot. PAP/EPA/YM YIK
Do rozbudzenia sporu o położone na Morzu Japońskim wyspy doszło po tym, gdy restauracja umieściła w uformowanym na kształt wyspy ryżu flagę Japonii. Media obu Korei oskarżają Tokio o militaryzm i roszczenia terytorialne w stosunku do administrowanych przez Seul terytoriów - podała japońska gazeta "Asahi Shimbun".

Danie, będące najnowszym epizodem wieloletniego konfliktu pomiędzy państwami, podano w Japonii na wyspie Okinoshima w prefekturze Shimane, najbliższej spornym wyspom Takeshima, nazywanym przez Koreańczyków wyspami Dokdo.

Zdaniem kontrolowanej przez rząd Korei Płn. strony internetowej Uriminzokkiri podane w ten sposób danie zdradza "japońskie ambicje przejęcia wysp" i zostało przygotowane "z zakorzenionych ambicji narodu japońskiego, aby zdobyć terytorium i zaprezentować swój militarym" - przekazała w poniedziałek "Asahi Shimbun".

Media Korei Płd. określiły wydarzenie jako "typowe zagranie mające uświadomić opinii publicznej, że wyspy należą do Japonii".

Zarówno rząd Korei Płn., jak i gabinet w Tokio roszczą sobie prawo do wysp, kontrolowanych obecnie przez Seul. Skaliste wysepki zamieszkuje niewielki oddział policji oraz Kim Shin-yeol, która od śmierci męża w 2018 roku jest jedyną ich mieszkanką.

Spór terytorialny, obok zbrodni Japonii w czasie II Wojny Światowej, jest najpoważniejszą kwestią, rzutującą na relacje trzech azjatyckich państw. (PAP)

dors/