Rekordowa aukcja. Dzieło Abakanowicz może osiągnąć najwyższą cenę

2021-10-13 13:23 aktualizacja: 2021-10-13, 15:53
Magdalena Abakanowicz wśród swoich rzeźb. Na aukcji zostanie zlicytowana inna praca "Tłum III". Fot. PAP/Andrzej Rybczyński
Magdalena Abakanowicz wśród swoich rzeźb. Na aukcji zostanie zlicytowana inna praca "Tłum III". Fot. PAP/Andrzej Rybczyński
Podczas aukcji "Rzeźba i Formy Przestrzenne", która odbędzie się 21 października, "Tłum III" Magdaleny Abakanowicz może zostać najdrożej sprzedanym dziełem sztuki w Polsce - wylicytowana wartość może osiągnąć 12-18 mln zł - poinformował PAP dom aukcyjny DESA Unicum..

"Oznacza to, że praca ta może zostać najdrożej sprzedanym dziełem sztuki w historii polskiego rynku i najdroższą sprzedaną pracą Abakanowicz na świecie" – podkreślono w informacji przesłanej PAP. Dom aukcyjny przypomniał, że poprzedni rekord cenowy pobiła instalacja "Caminando" składająca się z 20 figur, należąca uprzednio do Robina Williamsa, która w 2019 r. podczas aukcji w DESA Unicum została sprzedana za ponad 8 mln zł.

Motywem przewodnim twórczości Abakanowicz są skupiska androgenicznych, pozbawionych głów i tożsamości postaci. Pełny rozmachu "Tłum III" z 1989 r. jest kulminacją serii, nad którą artystka pracowała od lat 80. XX wieku.

Dzieło składa się z 50  figur

Dzieło wystawiane w DESA Unicum składa się z 50 wydrążonych od środka figur z jutowego płótna. "Wielu przypominają one wieka sarkofagów lub korę pni drzew. Sama autorka kojarzyła je ze skórą zrzuconą przez węża" – napisano w informacji przesłanej PAP. "Każda z mierzących metr siedemdziesiąt centymetrów postaci jest inna, indywidualnie ukształtowana przez Abakanowicz" – dodano.

"Tłum III" był prezentowany na pierwszej indywidualnej wystawie artystki w Marlborough Gallery w Nowym Jorku w 1989 r., a następnie na ekspozycjach w Japonii, m.in. w Nagano i Hiroszimie. Miłośnicy twórczości Magdaleny Abakanowicz mogą zobaczyć to dzieło na wystawie w DESA Unicum do 21 października. Wystawę poprzedziła sesja zdjęciowa w przestrzeni warszawskiej Zachęty - Narodowej Galerii Sztuki.

Podczas aukcji "Rzeźba i formy przestrzenne" pod młotek trafi łącznie pięć prac Magdy Abakanowicz, w tym pochodząca z przełomu 1989 i 1990 r. pojedyncza figura, zaliczana do cyklu "Tłum" oraz "Ucello" z 2008 r., która może uzyskać cenę 1,2 mln zł.

Pozostałem dzieła na aukcji

Z kolei nawet na 800 tys. złotych wyceniane są dwie rzeźby z 1987 r.: "Kain" Mirosława Bałka oraz "Tors" Igora Mitoraja. Dom aukcyjny zapowiedział, że atrakcją aukcji jest także rzeźba "Głowa" autorstwa Zdzisława Beksińskiego, którą artysta wykonał w latach 1957–62. Praca ta wyceniana jest z kolei na 300–500 tys. zł.

"Rzeźby i prace przestrzenne należą obecnie do najbardziej poszukiwanych obiektów kolekcjonerskich. To jeden z najsilniej i najszybciej rozwijających się segmentów na polskim rynku sztuki. Świadczyć mogą o tym kolejne rekordy aukcyjne, jak instalacja +Caminando+ autorstwa Magdaleny Abakanowicz sprzedana w 2018 roku za rekordową kwotę ponad 8 miliona złotych, czy "Ikaria" Igora Mitoraja wylicytowana w roku 2020 za kwotę ponad 2,7 miliona złotych" - podkreśliła Agata Szkup, prezes zarządu DESA Unicum S.A.

Dom aukcyjny zapowiedział, że łącznie kolekcjonerom z całego świata zaaferowanych zostanie 51 obiektów.

Aukcji "Rzeźba i Formy Przestrzenne" towarzyszyć będzie wystawa w siedzibie Desa Unicum, która potrwa do 21 października. Wstęp na ekspozycję jest bezpłatny.(PAP)

Autorka: Anna Kruszyńska

ja/