Trzeci etap Konkursu Chopinowskiego. Sonaty będą wielkim wyzwaniem dla pianistów

2021-10-14 11:00 aktualizacja: 2021-10-14, 14:39
Hao Rao z Chin podczas eliminacji do XVIII Konkursu Chopinowskiego w sali kameralnej Filharmonii Narodowej w Warszawie, fot. PAP/Wojciech Olkuśnik
Hao Rao z Chin podczas eliminacji do XVIII Konkursu Chopinowskiego w sali kameralnej Filharmonii Narodowej w Warszawie, fot. PAP/Wojciech Olkuśnik
Preludia, mazurki i sonaty są w obowiązkowym programie III etapu przesłuchań XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Ten etap konkursu rozpoczyna się dziś.

W pierwszym dniu przesłuchań III Etapu Konkursu wystąpi ośmiu pianistów: Chińczyk Hao Rao, Miyu Shindo, Hayato Sumino z Japonii oraz czterech Polaków Szymon Nehring, Kamil Pacholec, Andrzej Wierciński, Piotr Alexewicz.

W III etapie czekamy na sonaty, które obowiązują w programie tej części konkursu. To dopiero będzie egzamin z wykonania dużej, wieloskładnikowej formy” – powiedziała PAP krytyk muzyczna Dorota Szwarcman po ogłoszeniu nazwisk 23 pianistów, którzy zakwalifikowali się do kolejnego etapu konkursu.

Szwarcman zwróciła uwagę na Sonatę h-moll, złożoną z czterech części. „Są one naznaczone odmiennym charakterem; część pierwsza i ostatnia – są zbliżone do ballady, druga - to scherzo, a część trzecia charakterem przypomina nokturn. Sonata to poważne wyzwanie nawet dla tych wybitnych pianistów”.

W czwartek Sonatę h-moll op. 58 zagrają – rozpoczynający tego dnia występy: Szymon Nehring oraz Kamil Pacholec i Andrzej Wierciński a także pianista z Chin Hao Rao i reprezentująca Japonię Miyu Shindo.

Powstała w 1844 r. w Nohant Sonata h-moll op. 58 ma charakter utworu romantycznego. Pierwsza część - Allegro oraz ostatnia - utrzymana w formie ronda, charakterem nawiązują do ballady. Część druga jest scherzem. A trzecia – Largo, utrzymana jest w nastroju nokturnu. „Marsz żałobny” stanowi punkt kulminacyjny utworu.

"Była późna jesień roku 1844, kiedy Chopin doprowadził rzecz do końca - pisał o Sonacie h-moll muzykolog Mieczysław Tomaszewski - wydał ją zaś w roku następnym, dedykując hrabinie Emilii de Perthuis, należącej do grona utytułowanych uczennic.

Sonata wchodziła w świat nie bez oporów. Nie podobała się Lisztowi. Niecks znalazł w niej nadmiar motywów (chodziło o pierwszą część). Leichtentritt – brak koncentracji. Jeden z angielskich biografów był zdania, iż „namiętność finału przekracza granice przyzwoitości (…).

Dziś trudno wyjść ze zadziwienia. W wieku XX w sposób wprost triumfalny Sonata zaistniała na estradach i zajęła należne jej miejsce – jedno z naczelnych – u monografistów.

Zdaniem Jarosława Iwaszkiewicza 'Muzyka Chopina w Sonacie h-moll uosabia swoją kulminację'. Według Artura Hedleya „w jej czterech częściach znajdujemy najpiękniejsze melodie, jakie kiedykolwiek napisane zostały na fortepian” – charakteryzował kompozycję Tomaszewski.

Wszystkie występy można oglądać na żywo w jakości 4K online w aplikacji mobilnej Chopin Competition (iOS, Android), na stronie Chopin2020.pl (zakładka Multimedia), kanale Chopin Institute na YouTube, w aplikacji Smart TV na telewizory marki Samsung, w telewizji na kanale TVP Kultura.

Całość Konkursu transmituje Program Drugi Polskiego Radia.

Program Drugi emituje także archiwalne nagrania konkursów. Komentarze eksperckie będzie można usłyszeć również na antenie Polskiego Radia Chopin, które dostępne jest w internecie i cyfrowym systemie DAB+.

Codzienne chopinowskie pasma programów zaplanowały oprócz Dwójki główne anteny PR: Jedynka, Trójka i Czwórka.

Podczas Koncertu Laureatów - w czwartek 21 października w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej prezes Polskiego Radia wręczy nagrodę za najlepsze wykonanie mazurków Chopina. To wyróżnienie jest przyznawane przez publicznego nadawcę radiowego już od I Konkursu - w 1927 r.

XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina trwa od 2 do 23 października 2021 r. (PAP)

Autorka: Anna Bernat

js/