Sejm za budową zapory na granicy z Białorusią

2021-10-14 17:11 aktualizacja: 2021-10-15, 08:11
Fot. PAP/Artur Reszko
Fot. PAP/Artur Reszko
Sejm uchwalił w czwartek ustawę o budowie zabezpieczenia granicy państwowej; zgodnie z regulacją na polskiej granicy stanowiącej granicę zewnętrzną UE powstanie bariera zabezpieczająca przed nielegalną migracją. Szacowany koszt planowanej inwestycji to 1 mld 615 mln zł.

Za przyjęciem ustawy głosowało 274 posłów, 174 było przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu.

Z klubu PiS głosowało 226 posłów; wszyscy byli za.

Ustawę poparł też cały klub PSL-Koalicja Polska. W głosowaniu udział wzięło 24 posłów i wszyscy głosowali za.

Z Konfederacji głosowało 10 posłów; wszyscy za. W głosowaniu nie wziął udziału Janusz Korwin-Mikke. Z Porozumienia głosowało 5 posłów - wszyscy za. Z trzech biorących udział w głosowaniu posłów Kukiz'15 wszyscy również ją poparli. W głosowaniu nie wziął jednak udziału Stanisław Tyszka.

Z koła Polskie Sprawy głosowało 3 posłów, wszyscy za. Głosowało też 4 posłów niezrzeszonych, 3 z nich głosowało za, a jeden przeciw (Ryszard Galla).

121 posłów Koalicji Obywatelskiej głosowało przeciw ustawie, a jeden - Bogusław Sonik - wstrzymał się od głosu. Z Lewicy głosowało 46 posłów i wszyscy byli przeciw. Wśród 6 posłów, którzy głosowali z Polski 2050, wszyscy byli przeciw.

Projekt zgłoszony przez MSWiA był rozpatrywany w trybie pilnym. We wtorek wieczorem Rada Ministrów przyjęła go w trybie obiegowym i tego samego dnia trafił do Sejmu. Uchwalona w czwartek przez Sejm ustawa ma umożliwić pilną budowę zapory w związku z presją migracyjną na granicy z Białorusią.

Regulacja określa zasady przygotowania i realizacji zabezpieczenia - bariery - na polskiej granicy stanowiącej granicę zewnętrzną UE (z Białorusią, Rosją, Ukrainą). Inwestycja będzie celem publicznym. Ustawa zakłada m.in., że nie będą do niej stosowane przepisy odrębne, w tym prawa budowlanego, prawa wodnego czy prawa ochrony środowiska. Do zamówień związanych z budową bariery nie będzie też stosowane Prawo zamówień publicznych, a kontrolę zamówień sprawować będzie Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Szacowany koszt budowy planowanej bariery to 1 mld 615 mln zł, z czego 1 mld 500 mln zł to koszt budowy fizycznej bariery, a 115 mln zł urządzeń technicznych.(PAP)

Autor: Marcin Chomiuk

mmi/ mar/