Wręczono Doroczne Nagrody Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Znamy laureatów

2021-10-14 21:52 aktualizacja: 2021-10-15, 08:35
W czwartek w Warszawie odbyła się gala wręczenia Dorocznych Nagród Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Jerzy Maksymiuk, Lidia Grychtołówna, Ludwika Ogorzelec, prof. Piotr Paleczny, prof. Jarosław Gajewski i Ewa Dałkowska są wśród laureatów.

Decyzją Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu doroczną nagrodę, na którą składa się: 40 tys. zł brutto, statuetka oraz dyplom, otrzymali m.in.: za całokształt twórczości - Lidia Grychtołówna i Jerzy Maksymiuk.

Lidia Grychtołówna jest pianistką i pedagogiem, laureatką międzynarodowych konkursów pianistycznych, m.in. Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Międzynarodowego Konkursu im. Roberta Schumanna w Berlinie. Wiele razy zasiadała w jury warszawskich konkursów chopinowskich. Swą bogatą wiedzę oraz wielorakie doświadczenia przekazywała młodym adeptom sztuki jako profesor fortepianu na Uniwersytecie im. Jana Gutenberga w Moguncji. w 2013 r. została odznaczona Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Jerzy Maksymiuk to pianista, wielokrotnie nagradzany kompozytor, światowej sławy dyrygent, występujący na najważniejszych światowych estradach. Jego współpraca z Polską Orkiestrą Kameralną położyła podwaliny pod utworzenie orkiestry symfonicznej Sinfonia Varsovia. Jest współzałożycielem Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej, współtwórcą festiwalu Warszawska Jesień. W 2005 r. został odznaczony Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Artystka rzeźbiarka, ceniona za swe nowatorskie podejście do rzeźby i przestrzeni, której twórczość podziwiać można na publicznych wystawach i w prywatnych kolekcjach na całym świecie - Ludwika Ogorzelec - odebrała nagrodę w kategorii "Sztuki wizualne". Jest autorką monumentalnych konstrukcji o gęstej powikłanej strukturze, które zdają się zaprzeczać prawom ciążenia. "W mistrzowski sposób stosuje nabytą przez lata wiedzę na temat właściwości wykorzystywanych w swych dziełach materiałów oraz cech otoczenia, w którym powstają prace, nadając im charakterystyczną lekkość i ulotność" - podkreślono w informacji MKDNiS.

W kategorii "Muzyka" nagrodzony został m.in. Piotr Paleczny - pianista i pedagog, profesor Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie - stale koncertujący z najznakomitszymi orkiestrami symfonicznymi na świecie, laureat i juror prestiżowych konkursów muzycznych. W 2005 r. został odznaczony Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Laureatami dorocznej nagrody ministra w kategorii "Teatr" zostali: prof. Jarosław Gajewski oraz Ewa Dałkowska.

Jarosław Gajewski jest aktorem, pedagogiem, reżyserem, profesorem i wieloletnim prorektorem warszawskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza. Swą karierę aktorską realizuje na scenach stołecznych teatrów oraz w produkcjach filmowych. Jest laureatem wielu nagród oraz zasłużonym działaczem kultury. W 2011 r. został odznaczony Brązowym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Ewa Dałkowska to aktorka teatralna, filmowa i radiowa, mająca w swym dorobku współpracę z najwybitniejszymi polskimi reżyserami, m.in. Andrzejem Wajdą i Zbigniewem Hübnerem. Była współzałożycielką Teatru Domowego w stanie wojennym, laureatką wielu nagród, m.in. ostatnio Platynowego Opornika na XIII Międzynarodowym Festiwalu Filmowego "Niepokorni Niezłomni Wyklęci" w Gdyni, za "całokształt twórczości, za niezłomność w podejmowaniu trudnych tematów, bezkompromisowość i niezależność pracy twórczej". Wcześniej była uhonorowana m.in. Złotym (2017) i Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" (2007). 

Doroczna Nagroda Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu jest przyznawana od 1997 roku zasłużonym postaciom świata kultury w uznaniu całokształtu ich dorobku zawodowego lub za wybitne osiągnięcia w danym roku w reprezentowanej przez nich dziedzinie. (PAP)

Autorka: Katarzyna Krzykowska

mmi/