Wyciek w elektrowni jądrowej w Rosji. Co z powietrzem i promieniowaniem w Polsce?

2021-10-21 16:34 aktualizacja: 2021-10-21, 19:47
Elektrownia jądrowa. Fot. PAP/Wojtek Jargiło
Elektrownia jądrowa. Fot. PAP/Wojtek Jargiło
W związku z wyciekiem pary w elektrowni jądrowej w Rosji nie odnotowano pogorszenia jakości powietrza w Polsce, a sytuacja radiacyjna pozostaje w normie – dowiedziała się w czwartek PAP.

"Sytuacja radiacyjna pozostaje w normie. Państwowa Agencja Atomistyki nie odnotowała żadnych niepokojących wskazań aparatury pomiarowej" - poinformowała PAA.

"Nie odnotowano na terenie Polski pogorszenia jakości powietrza" – przekazał PAP Piotr Kosiec z Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Rosyjski koncern Rosenergoatom poinformował, że wyciek pary, do którego doszło w elektrowni jądrowej w obwodzie rostowskim na południu Rosji, nastąpił w części systemu, w której stosowana jest woda czysta, a nie radioaktywna.

Siłownia, w której doszło do incydentu, produkuje w ciągu roku 30 proc. energii elektrycznej na południu Rosji. Położona jest 16 km od miasta Wołgodońsk. We wrześniu br. informowano, że pierwszy reaktor został podłączony do sieci po przeprowadzeniu planowego remontu. Po zatrzymaniu drugiego działają reaktory trzeci i czwarty.(PAP)

Autor: Piotr Nowak

mar/