Minister ds. Brexitu: Wielka Brytania wystąpi z Unii Europejskiej

2017-06-18 21:30 aktualizacja: 2018-10-05, 19:19
epa05928341 Brexit Minister David Davis delivers a speech on Brexit at the Prosperity UK conference in London, Britain, 26 April 2017.  British Prime Minister Theresa May has called a snap general election for 08 June.  EPA/ANDY RAIN 
Dostawca: PAP/EPA. PAP/EPA © 2017 / ANDY RAIN
epa05928341 Brexit Minister David Davis delivers a speech on Brexit at the Prosperity UK conference in London, Britain, 26 April 2017. British Prime Minister Theresa May has called a snap general election for 08 June. EPA/ANDY RAIN Dostawca: PAP/EPA. PAP/EPA © 2017 / ANDY RAIN
Nie powinno być żadnych wątpliwości, że W. Brytania zgodnie z wynikiem ubiegłorocznego referendum wystąpi z UE - oświadczył brytyjski minister ds. Brexitu David Davis w niedzielę, w przeddzień oficjalnego początku negocjacji w tej sprawie.

"Nie powinno być żadnych wątpliwości, wyjdziemy z UE" - przekazał Davis w oświadczeniu.

Agencja dpa przypomina, że po ubiegłotygodniowym spotkaniu w Paryżu z brytyjską premier Theresą May prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział, że dopóki nie zaczną się negocjacje w sprawie Brexitu, "drzwi UE pozostają otwarte" dla Wielkiej Brytanii.

Davis wykluczył w niedzielę taką możliwość, choć jednocześnie podkreślił, że nie oznacza to, by Wielka Brytania zamierzała odwrócić się od UE. "Jest niezwykle ważne, by porozumienie, jakie osiągniemy (w sprawie Brexitu), pozwoliło rozwijać się zarówno Zjednoczonemu Królestwu, jak i UE" - dodał.

Davis zaznaczył, że w negocjacjach strona brytyjska będzie dążyła do wypracowania "głębokich i szczególnych relacji" z "naszymi najbliższymi sojusznikami i przyjaciółmi".

Jak powiedział, spodziewa się, że w kilku punktach rozmowy będą trudne, ale Londyn zamierza podejść do tej kwestii konstruktywnie - zadeklarował Davis.

Zgodnie z unijnym harmonogramem negocjacje w sprawie Brexitu powinny zakończyć się w ciągu dwóch lat od uruchomienia artykułu 50. traktatu UE, czyli do 29 marca 2019 roku.(PAP)

akl/ mal/

TEMATY: